Dodano: 13 lutego 2020 15:03

Wałbrzych. Zakaz posiadania plastiku na celowniku wojewody. Uchwała przyjęta w styczniu nie przejdzie?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wałbrzyska uchwała zakazująca posiadania i używania plastiku pod lupą wojewody. Jarosław Obremski mówi, że uchwałę należy dostosować do polskich przepisów – informuje dziś Radio Wrocław. Chodzi o przyjęte pod koniec stycznia przepisy, zgodnie, z którymi na terenie miejskich instytucji zakazane było by nie tylko sprzedawanie jednorazowego plastiku, ale także jego posiadanie. Dodatkowo na terenie miasta uchwała zakazywała sprzedaży i udostępniania przez sklepy woreczków jednorazowych.

O pomyśle władz Wałbrzycha jako pierwsi pisaliśmy już 24 stycznia. Trzy dni później radni przyjęli stosowną uchwałę. Przypomnijmy, zgodnie z projektem uchwały, nieruchomości, których właścicielem jest gmina Wałbrzych, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty będące własnością gminy mają stać się strefami wolnymi od jednorazowego plastiku. W takich miejscach ma obowiązywać zakaz posiadania, używania, sprzedaży czy udostępniania produktów jednorazowych. Wyłączone z zakazu mają być drogi, place, skwery, cmentarze czy lasy komunalne. Jednocześnie uchwała wprowadza zakaz udostępniania czy sprzedaży jednorazowych woreczków przez sklepy.

Zmiany miały by zacząć obowiązywać 21 marca. Zakaz sprzedaży woreczków jednorazowych – we wrześniu. Wejście w życie przepisów może powstrzymać jednak wojewoda dolnośląski.

REKLAMA

Jak informuje Radio Wrocław, wojewoda dolnośląski wysłał do rady list, w którym zwrócił uwagę na konieczność dostosowania uchwały do polskich przepisów. W ocenie Jarosława Obremskiego wałbrzyskie przepisy muszą być „nieco skromniejsze”. Wojewoda zwraca także uwagę, że przepisy zaproponowane przez Wałbrzych mogą wiązać się z ewentualnymi roszczeniami ze strony producentów takich produktów.

Na zmianę uchwały radni mają dostać tydzień, jak informuje Radio Wrocław. Jeżeli nie przygotują nowych przepisów, wojewoda 4 marca wyda ostateczną decyzję w tej sprawie.

Od 1 maja na imprezach organizowanych przez Gminę Wałbrzych obowiązywał będzie całkowity zakaz używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Wałbrzych, 29.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Od 1 maja na imprezach organizowanych przez Gminę Wałbrzych obowiązywał będzie całkowity zakaz używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Wałbrzych, 29.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Konferencja prasowa akcji Stop Plastik 13.09.2019. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Certyfikaty STOP PLASTIK fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także