Dodano: 16 sierpnia 2019 12:32
Wałbrzych. Za rok nowe mieszkania na Staszica. Nowy budynek w miejscu zburzonej kamienicy
Tematy: budynek inwestycje mieszkania nowe miasto staszica wałbrzych
Ponad 40 mieszkań powstanie w kamienicy, której budowa rozpoczęła się właśnie przy ulicy Staszica w Wałbrzychu. Budynek stanie w miejscu innego, wyburzonego z powodu szkód górniczych. Kamienica ma kosztować ponad 11 milionów złotych i ma być gotowa za rok.
Czterosegmentowy budynek będzie nawiązywał swoją architekturą do stojących i otaczających go kamienic. W kamienicy na styku ulic Staszica, Kubeckiego i Paderewskiego powstaną w sumie 43 mieszkania, a na parterze wydzielona zostanie część usługowa. Powstaną mieszkania o różnym metrażu od jednopokojowych z kuchnią lub aneksem kuchennym, przez dwupokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym, trzypokojowe do nawet czteropokojowych. Mieszkania będą bez balkonów.
– Trzy lata temu zaczynaliśmy budowę na Staszica budynków komunalnych. Ta budowa była pierwszą od dwudziestu lat, a może więcej, która tworzyła coś nowego na Nowym Mieście. Od tego czasu mieszkają tam wałbrzyszanie w pięknych mieszkaniach komunalnych – przypominał w czasie uroczystości rozpoczęcia inwestycji prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
W miejscu, w którym powstaje kamienica stał wcześniej budynek, który ze względów szkód górniczych został jednak rozebrany. To ostatnie, wolne miejsce po kamienicach, które rozebrane zostały właśnie z tego powodu.
Do nowego bloku w pierwszej kolejności mają się przeprowadzić rodziny z dziećmi czy seniorzy. Trafią tu także prawdopodobnie mieszkańcy z wyburzanych kamienic na Podgórzu czy Sobięcinie.
– Budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne z dachem pokrytym dachówką. Dach dwuspadowy. Architektura obiektu będzie nawiązywała do architektury budynków na Nowym Mieście – mówi Karol Grzondziel, kierownik biura inwestycji wałbrzyskiego magistratu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budynek zaprojektowano tak, by w przyszłości nie dotknęły go skutki ewentualnych szkód górniczych.
– Projektant przewidział w tym celu, zaprojektował fundament, jako płytę żelbetową z dodatkowymi ławami. Nie będzie fundamentów standardowych. To zupełnie inne rozwiązanie. Droższe niż tradycyjne – mówi Wieńczysław Smukowski, prezes spółki TWS.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok