Dodano: 4 marca 2025 12:01
Wałbrzych. XVIII-wieczny tabloid w wałbrzyskim Muzeum Porcelany
Tematy: aleksandra gil jacek drejer muzeum porcelany
Do wałbrzyskiego Muzeum Porcelany wrócił po wielomiesięcznej konserwacji jeden z pierwszych tabloidów, jakie bawiły ówczesnych Europejczyków. Tablicę przedstawiającą cechy i przywary narodów XVIII-wiecznej Europy oglądał nasz reporter, Jacek Zych.
Polak – pogardliwy, przeciętny, porywczy, ale zna języki obce. Niemiec – sprytny, wyniosły, prowadzący przyjemne życie. Szwed – duży, okrutny, nieokrzesany i silny. To tylko kilka stereotypów dotyczących poszczególnych narodowości, jakie panowały na początku XVIII wieku na Śląsku. Do Muzeum Porcelany wróciła po dość długiej i skomplikowanej renowacji tabloidowa tablica, na której przypisano kilkadziesiąt różnych cech obywatelom ówczesnej Europy.
– No rzeczywiście, to też jest jedna z ciekawostek. Na przykład Hiszpan gra w wolnym czasie, ale Francuz już oszukuje. No ale pewnie najbardziej nas by interesowało, co w wolnym czasie robi Polak. Otóż, drodzy państwo, kłóci się. Tak, przynajmniej tak było w latach dwudziestych XVIII wieku. No ale na przykład taki Turek albo Grek w wolnym czasie z kolei cierpi i choruje, więc chyba też nie było z nami najgorzej – mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tablica to unikat. Dziś znanych jest zaledwie kilka takich tabloidów, które trzysta lat temu wisiały na przykład w gospodach czy zajazdach. Ta konkretna powstała w austriackiej Styrii.
– Wiemy o co najmniej sześciu, są niemal identyczne. Większość z nich znajduje się właśnie w Austrii, w austriackich muzeach i w taki sposób, no dosadny, rubaszny, prosto z mostu, przedstawia te cechy. Nie są one upiększone, a wręcz przeciwnie – mówi Aleksandra Gil z Muzeum Porcelany.
XVIII-wieczny tabloid można już oglądać w wałbrzyskim Muzeum Porcelany. Ci bardziej dociekliwi, znający język niemiecki, mogą pokusić się o samodzielne odczytanie tabel pisanych ręczną szwabachą. Dla wszystkich pozostałych przygotowano tabelkę z tłumaczeniem. Jest co czytać.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie