Wałbrzych wolny od koronawirusa… z powodu małej liczby testów?

28 marca 2020 08:03. Fot. ilustracyjna. Źródło: Adobe Stock

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W Wałbrzychu wciąż nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirsuem – poinformował wczoraj w nagraniu prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Czy to wina zbyt małej liczby przeprowadzanych testów? Z naszych informacji wynika, że od początku epidemii wykonano ich w mieście zaledwie kilkadziesiąt.

Badania w kierunku koronawirusa wykonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu na zlecenie lekarza oddziału zakaźnego u pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV2 oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej u osób z bliskiego kontaktu z pacjentem, u którego wynik był pozytywny. Badane mają być także osoby o dużym ryzyku zakażenia i te poddane kwarantannie ze wskazań lekarskich. Mają być, ponieważ z danych przedstawionych przez Sanepid wynika, że od początku epidemii do dziś na zlecenie sanepidu przeprowadzono zaledwie kilkadziesiąt takich badań.

– Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu informuje, że badanie w kierunku koronawirusa SARS-0CoV2 wykonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu na zlecenie: lekarza z Oddziału zakaźnego u pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-CoV2 oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej u osób z bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub z osobą o dużym ryzyku zakażenia i u osób na kwarantannie ze wskazań lekarskich. Do dnia 27.03 2020r. z PSSE w Wałbrzychu wydano 50 zleceń. – napisali w odpowiedzi na nasze pytania pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu

REKLAMA

Dużo więcej testów przeprowadza się w wałbrzyskim szpitalu. Według rzecznika placówki dziennie wysyłanych do badania jest kilkadziesiąt próbek pobranych od pacjentów i personelu. Są to jednak wewnętrzne badania szpitala i nie obejmują osób objętych kwarantanną oraz tych, które wróciły z zagranicy.

Testy wykonywane są w tych przypadkach, w których zarówno pracownicy sanepidu, personel medyczny, lekarski podejmuje decyzję, że jest powód by taki test wykonać. Dziś oczekiwanie na ten wynik jest kilkunastogodzinne. Oczywiście chcielibyśmy by tych testów było więcej, one by pewnie ułatwiły opanowanie tej pandemii, ale wykonywane są w tych przypadkach, w których ich wykonanie jest racjonalne – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 marca 2020 08:03
`