Wałbrzych. Wilk w oku kamery. Czy to ciężarna samica? [VIDEO]

21 maja 2020 09:45. fot. użyczone / Nadleśnictwo Wałbrzych

Tematy: 


Nagranie video wilka spacerującego po lesie opublikowało Nadleśnictwo Wałbrzych. Zwierzę zarejestrowane zostało pod koniec kwietnia. Jak podkreślają leśnicy, to okres, kiedy samice chowają się w matecznikach i wypuszczają miot, stąd przypuszczenie, że wilczyca jest ciężarna. Choć niewykluczone, że po prostu jest po obfitym posiłku.

Wilki już na dobre zadomowiły się w podwałbrzyskich lasach. Jak przyznają leśnicy, ich tropy zauważane są cały czas na tym samym obszarze.

Bardzo ciężko jest je zobaczyć. Są to zwierzęta bardzo skryte, ale dzięki foto pułapkom udało nam się kilka razy je nagrać. Dzięki temu możemy stwierdzić, że mamy jedną watahę składającą się z około pięciu sztuk – mówi Mateusz Majchrzyk z Nadleśnictwa Wałbrzych.

REKLAMA

Jeżeli w tym roku pojawią się młode, to jak podkreślają leśnicy, jak każdy szczeniak, przez pierwsze tygodnie wilki są ślepe i głuche. Z czasem zaczynają wychodzić z legowiska i po około miesiącu wychodzą z samicą do lasu. Zatem być może w czerwcu uda się nagrać młode.

Wataha, która zamieszkuje nasze lasy zauważana jest w okolicach Łomnicy, Sokołowska i Głuszycy.

W ostatnim czasie głośno było także o atakach wilków na zwierzęta hodowlane w okolicach Mieroszowa. To prawdopodobnie druga wataha, dla której jest to tak zwany teren wypadowy, a na stałe wataha mieszka w Górach Kruczych.

Dlaczego wilki w naszym leśnictwie czują się dobrze? W lasach nie brakuje muflonów, czyli głównego źródła pożywienia. Nie brakuje także dzików czy saren. Wilkom sprzyja także teren, duży kompleks leśny, w którym jest dość spokojnie.

Szanse na to, że spotkamy wilka na szlaku są bardzo małe. To płochliwe zwierzęta, które potrafią wyczuć człowieka ze sporej odległości. Wilki najczęściej żerują także wieczorami i w nocy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 maja 2020 09:45
`