Dodano: 6 lipca 2021 10:18

Wałbrzych. Wielomiesięczny remont Staszica. Zapowiada się paraliż parkingowy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Już za kilka tygodni rozpocznie się remont ulicy Staszica na Nowym Mieście oraz fragmentu dwóch innych ulic w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanego odcinka. Zaplanowana na kilkanaście miesięcy inwestycja może kompletnie zdezorganizować życie  w tej części zabytkowego osiedla. Remont potrwa

Ponad rok trwał będzie remont ulicy Staszica w zabytkowej dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu. Inwestycja, finansowana w ramach umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju pochłonie niemal 100 milionów złotych i obejmowała będzie ulicę Staszica, część ulic Paderewskiego i Kubackiego oraz plac Obrońców Warszawy. – Odkładaliśmy to jak długo się dało, ale w końcu trzeba to zrobić. Ta część miasta nie była remontowana od przedwojny – powiedział naszemu reporterowi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

To jest ogromny zakres, ale to nie było robione przez 70 lat. Wszystkie instalacje podziemne są już albo zrobione, albo w czasie remontu wykonywane. Ta część nowego miasta zyska zupełnie nową jakość życia – powiedział prezydent Szełemej.

REKLAMA

Remont gęsto zabudowanej wielopiętrowymi kamienicami części miasta to nachodzący chaos komunikacyjny. W pociętym wąskimi uliczkami, pozbawionym niemal parkingów Nowym Mieście kilkudziesięciu lokatorów na wiele miesięcy zostanie pozbawionych możliwości zaparkowania samochodu. Jak mówi prezydent Wałbrzycha kierocom zostanie udostępniony bezpłatnie oddalony o kilkaset metrów parking przy hali lekkoatletycznej Górnika Wałbrzych.

Dzielnica Nowe Miasto, budowana w latach 20. ubiegłego wieku nie była przewidziana do takiej liczby samochodów. Ale pamiętajmy, że cała dzielnica jest objęta ścisłą ochroną konserwatorską i urbanistyczną. Nie da się przesunąć kamienic, są przepisy dotyczący szerokości chodników itd.. 

Nowe miasto to jedna z najpiękniejszych dzielnic Wałbrzycha. Wybudowana w latach XX ubiegłego wieku jest podręcznikowym przykładem modernizmu. Przed wojną była reprezentacyjną dzielnicą miasta. Po 1945 roku zapomniana, zasiedlona przez górników stopniowo traciła na znaczeniu. Dzięki kolejnym remontom od kilku lat przywraca się jej dawny blask.

Ulica Staszica w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ulica Staszica w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także