Wałbrzych. Więcej zapłacimy za wywóz śmieci. Podwyżka o 30 procent!

11 lipca 2022 11:43. Wałbrzych. Prezentacja nowych śmieciarek. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dziś miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami za jednego mieszkańca wynosi w Wałbrzychu 27 złotych. Zgodnie z projektem uchwały, którą radni zajmą się na najbliższej sesji rady miejskiej, opłata ta ma wzrosnąć do 35 złotych za osobę. Wyższa będzie także opłata dla tych, którzy nie segregują śmieci. Dziś to 54 złote od osoby, po podwyżce opłata wyniesie 70 złotych.

Projektem podwyżek opłat za wywóz śmieci wałbrzyscy radni zajmą się w najbliższy czwartek.

Propozycja mówi o wzroście miesięcznej opłaty za osobę do 35 złotych w przypadku segregowania śmieci, i do 70 złotych w przypadku osób, które tego nie robią. Nowe stawki zaczną obowiązywać od września.

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, podwyżka jest konieczna ze względu na rosnące koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w całej Polsce. Składają się na to rosnące koszty składowania odpadów, wzrost minimalnego wynagrodzenia, skokowy wzrost cen paliw i energii oraz koszty dostosowania instalacji do nowych przepisów.

Wzrastają również koszty organizacji PSZOK przy ul. Stacyjnej i ul. Beethovena. Wpłynęły na to rosnące masy odpadów przyjmowanych w PSZOK-ach, a także wzrost kosztów zagospodarowania odpadów problemowych i niebezpiecznych. Organizacja PSZOK-ów przez Gminę jest obowiązkiem wynikającym z ustawy, a – co ważniejsze – tego typu punkty umożliwiają prawidłowe zagospodarowanie odpadów problemowych i niebezpiecznych, tym samym ograniczając ryzyko powstawania „dzikich wysypisk” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 lipca 2022 11:43
`