Dodano: 28 lutego 2024 16:08

Wałbrzych. Wejście na nową wieżę będzie płatne! Znamy cenę biletów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Mamy potwierdzenie z wałbrzyskiego Ratusza. Wejście na budowaną w Parku Jana III Sobieskiego wieżę widokową będzie płatne. Choć prezydent Wałbrzycha ani urzędnicy nie poruszali wcześniej tej kwestii, a o opłacie nie ma mowy także na bilbordach, które pojawiły się w mieście, to Wałbrzych już w budżecie założył roczny wpływ z opłat za korzystanie z wieży na poziomie 1 miliona 200 tysięcy złotych!

Po raz pierwszy o opłatę za wejście na nową wieżę widokową w Wałbrzychu zapytaliśmy w połowie lutego. To wówczas dotarliśmy do informacji wskazujących na to, że taka opłata ma się pojawić. Rzecznik prasowy urzędu nie odpowiadał na nasze pytania. Dziś po publikacji tekstu mówiącego o tym, że opłata może się pojawić, niemal natychmiast otrzymaliśmy odpowiedź.

Ustalona zostanie symboliczna opłata za wstępu w wysokości 1 zł dla wszystkich mieszkańców Wałbrzycha posiadających kartę „Kocham Wałbrzych”. Opłata dla turystów niebędących mieszkańcami Wałbrzycha wynosić będzie ok. 10 zł – informuje Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu.

REKLAMA

Rzecznik tłumaczy, że wieża jest obiektem zlokalizowanym w centrum miasta, a jej utrzymanie, eksploatacja i zapewnienie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu wiążą się z zaangażowaniem większej liczby pracowników.

W połowie lutego pisaliśmy także o tym, że nowa wieża ma być oddana do użytku na początku kwietnia, jeszcze przed wyborami. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, nacisk na to, by tak się stało, jest bardzo duży. Warto podkreślić, że w Wałbrzychu pojawiły się także krzykliwe bilbordy obwieszczające zakończenie inwestycji.

Edward Szewczak potwierdza, że wieża ma być oddana do użytku na początku kwietnia. Tutaj rzecznik urzędu informuje jednocześnie, że uroczystość połączona będzie z piknikiem i… możliwością darmowego wejścia na wieżę. Później, przypomnijmy, turyści będą płacić 10 złotych, a mieszkańcy Wałbrzycha posiadający kartę „Kocham Wałbrzych” – złotówkę.

Tu pojawia się jednak kolejny problem, bo miasto kilkanaście dni temu dopiero ogłosiło przetarg na przygotowanie systemu i wprowadzenie karty mieszkańca „Kocham Wałbrzych”. Wybrano firmę, która zrealizuje to zlecenie za ponad 80 tysięcy złotych. Z dokumentacji przetargowej wynika, że firma będzie miała dwa lata na wykonanie zlecenia. Pierwszy etap, przygotowanie systemu i wydanie trzech tysięcy kart ma zrealizować w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy, a tej jeszcze nie podpisano.

Warto dodać, że miasto już w tegorocznym budżecie założyło wpływy wynikające z udostępniania wieży. Zapisy mówią o 1 milionie 200 tysiącach złotych. To oznacza, że magistrat szacuje, że każdego dnia na wieżę wejdzie ponad 300 turystów, którzy zapłacą za bilet 10 złotych.

Budowa wieży widokowej w Parku Jana III Sobieskiego rozpoczęła się w ubiegłym roku i od początku pomysł budzi wiele kontrowersji. Po zaprezentowaniu koncepcji, wielu mieszkańców regionu i nie tylko skrytykowało pomysł ze względu na zbyt dużą ingerencję w krajobraz. Budowa jednak ruszyła. Wieża powstająca w okolicy schroniska PTTK Harcówka ma mieć ponad 37 metrów wysokości.

Część pieniędzy na budowę atrakcji Wałbrzych otrzymał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także