Wałbrzych wciąż nie ma kasy na dodatek węglowy. O ten starali się nawet mieszkańcy… Podzamcza

20 września 2022 07:01. Źrodło: Evant Elements

Wałbrzych, podobnie, jak inne samorządy w regionie czeka na pieniądze na wypłatę tak zwanego „dodatku węglowego”. Środki na wypłatę świadczenia za pośrednictwem wojewodów przekazuje rząd. Okazuje się także, że wnioski o świadczenie dość często składali także ci, którzy raczej na pieniądze nie mają co liczyć.

Jak wynika z naszych rozmów z urzędnikami, nawet około dziesięciu procent wszystkich złożonych wniosków pochodzić może od osób, którym „dodatek węglowy” nie przysługuje.

Okazuje się, że zdarzały się przypadki, gdy o świadczenie starali się mieszkańcy… Podzamcza. Przypomnijmy, w tej dzielnicy mieszkańcy korzystają z ogrzewania sieciowego i dodatek im nie przysługuje.

REKLAMA

Urzędnicy w rozmowach z naszymi reporterami przyznają także, że zdarzały się sytuacje, w których z jednego adresu składano kilka wniosków. Mieszkańcy po prostu przekonywali urzędników, że nawet, gdy w mieszkaniu jest jeden piec, to lokatorzy prowadzą kilka oddzielnych gospodarstwa.

Prezydent Wałbrzycha przyznaje, że liczba nieprawidłowych wniosków wahała się w okolicach 440 na ponad 4 tysiące rozpatrzonych. Samorządowcy dość często wskazują, że część winy leży po stronie niezbyt precyzyjnych przepisów.

Po raz kolejny, ustawa, która była pisana na kolanie, bez konsultacji społecznych, bez słuchania nas, bo myśmy, jako samorządy zwracali od początku uwagę na pewnego rodzaju nieścisłości, które były zawarte w tej ustawie, powoduje, że ludzie postępują w taki, a nie inny sposób. Jeżeli prawo nie jest napisane tak, że jest jednoznaczne i każdy je odpisuje w sposób właściwy, to zdarzają się takie sytuacje. U nas i tak to jest marginalny problem. Wiem od innych burmistrzów i wójtów, że są takie miejscowości, gdzie wójt ma trzy tysiące mieszkańców, a wniosków ma sześć tysięcy – mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

W sobotę przepisy dotyczące „dodatku węglowego” zostały znowelizowane. Do tej pory pieniądze na świadczenie miały być wypłacone mieszkańcom w ciągu trzydziestu dni, teraz okres ten wydłużono do sześćdziesięciu dni.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 września 2022 07:01
`