Wałbrzych. Wchodzisz na plac zabawa. Schowaj plastikową butelkę. Nowy pomysł w kampanii „Stop Plastik”

20 sierpnia 2020 13:02. fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zgodnie z najnowszą propozycją miejskich urzędników, produkty z plastiku jednorazowego możesz mieć, ale na terenach należących do miasta ma obowiązywać zakaz ich „posiadania w sposób widoczny”. Przepisy mają dotyczyć specjalnych „Stref wolnych od jednorazowego plastiku”, terenów pod zarządem miasta. Kar za złamanie przepisu… nie będzie.

Przyjęta dziś przez radę miasta uchwała zakłada stworzenie i oznaczenie na terenie miasta specjalnych „Stref wolnych od jednorazowego plastiku”. Chodzi tutaj o zarządzane przez miasto obiekty sportowe, szkoły, przedszkola, place zabaw, obiekty kulturalne czy urzędy.

W wyznaczonych i oznaczonych strefach zgodnie z propozycją zakazuje się w sposób widoczny posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Chodzi tu o plastikowe pojemniki na żywność, butelki, sztućce, talerze, słomki czy jednorazowe torby na zakupy. Zakazuje się także w sposób widoczny posiadania, używania, udostępniania czy sprzedaży napojów w plastikowych pojemnikach, czy jedzenia.

REKLAMA

Co to oznacza w praktyce? Będziemy mogli wejść na plac zabaw czy do szkoły z plastikową butelka, ale nie będziemy mogli trzymać jej w widocznym miejscu. Co ważne, uchwała nie przewiduje kar za złamanie zakazu.

To kolejna, tego typu uchwała w Wałbrzychu. W styczniu rada miejska przegłosowała przepisy, które w wybranych strefach, na miejskich terenach zabraniały sprzedawania, używania, a nawet posiadania produktów z jednorazowego plastiku. Wówczas przepisy te uchylił wojewoda dolnośląski. Jak będzie tym razem? Przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni.

Chcemy załatwić coś. Skoro nie udało się w sposób dla nas całkowicie oczywisty i zgodny z przepisami, bo takie było stanowisko urzędników Urzędu Wojewódzkiego, próbujemy inną nieco drogą, mniej zdecydowaną, mniej radykalną, ale w istocie prowadzącą do tego samego, próbujemy ograniczyć stosowanie plastiku w miejscach publicznych, miejscach, którymi dysponuje miasto – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Uchwałę przyjęto 23 głosami. Dwóch radnych było nieobecnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 sierpnia 2020 13:02
`