Dodano: 30 sierpnia 2023 11:05

Walbrzych. Warsztaty dla osób chorych onkologicznie i przewlekle

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W Wałbrzychu od 3 lat prowadzone są bezpłatne zajęcia psychologiczne dla osób chorych onkologicznie i przewlekle, a również rodzin się nimi opiekujących. Jak mówią specjaliści to bardzo ważne uzupełnienie terapii farmakologicznej.

Warsztaty psychoedukacyjne, bo tak to się fachowo nazywa, prowadzone metodą sajmontonowską, organizowane są w Wałbrzychu od 2021 roku. Do dziś skorzystało z nich około 70 mieszkańców Wałbrzycha i regionów. Poza psychologami biorą w nich udział  specjaliści – dietetycy kliniczni, fizjoterapeuci pomagający rodzić sobie z bólem towarzyszącym chorobie, czy też tak niecodzienne osoby jak jogin śmiechu.

– Bo bardzo ważne jest to, żeby nie rezygnować w czasie choroby z rzeczy, jaką jest zabawa. A bardzo często się zdarza, że ostatnią rzeczą o jakiej myśli pacjent onkologiczny jest chęć do zabawy i radości. – powiedziała Magdalena Tumasz, jedna pomysłodawczyń tych zajęć.

REKLAMA

Warsztaty mają za zadanie wzmocnić psychicznie  zarówno pacjentów, jak i członków ich rodzin. Podczas terapii pacjenci uczą się racjonalnie myśleć o chorobie.

– Nie jest to odkrywcze, że leczenie kliniczne jest bardziej efektywne, kiedy zdrowie psychiczne idzie w parze z leczeniem klinicznym. Bardzo wspiera to  proces leczenia. 

Do udziału w warsztatach zapraszane są zarówno osoby chore, jak i osoby wspierające, których obecność jest  równie ważna podczas choroby, co pomoc lekarska. Wszystkich niezbędnych informacji o warsztatach  można  zaczerpnąć w wałbrzyskim ośrodku pomocy społecznej.

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także