Wałbrzych w żółtej strefie. Od dziś obowiązkowe maseczki na ulicy i dodatkowe obostrzenia

10 października 2020 09:06. Centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od dziś wszystkie powiaty w kraju są objęte tak zwaną żółtą strefą obostrzeń. Wyjątek stanowią jedynie regiony, w których wprowadzono wyższy stopień zagrożenia, czyli strefę czerwoną. Wałbrzych jednak znalazł się w strefie żółtej, a to oznacza, że od dziś obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy przestrzeni publicznej. Maseczek nie musimy nosić jedynie w lasach, parkach, ogrodach botanicznych i na plażach. To jednak nie koniec dodatkowych obostrzeń.

Zgodnie z decyzją rządu od dziś strefą żółtą objęty jest cały kraj, z wyłączeniem regionów objętych strefą czerwoną.

To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej. Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa – mówił w czwartek, w czasie ogłaszania swojej decyzji premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy to nie jedyne obostrzenie, które wraca dziś w związku z wprowadzeniem żółtej strefy. Resort zdrowia przypomina, że do odwołania zakazane jest prowadzenie dyskotek i klubów nocnych. Nie można także udostępniać miejsca do tańczenia w innych, zamkniętych przestrzeniach.

Osoby, które nie zasłaniają nosa i ust muszą od dziś na żądanie policji lub straży gminnej okazać zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniach do noszenia maseczki lub dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

Od dziś odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż sto metrów.

W strefie czerwonej, z większymi zaostrzeniami znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Chodzi między innymi o Grudziądz, Kielce, Koszalin czy Sopot. Na Dolnym Śląsku nie będzie żadnego miasta, ani powiatu w czerwonej strefie.

Za tydzień zaczną obowiązywać także nowe regulacje dotyczące organizacji wesel. Od 17 października w strefie żółtej w takiej uroczystości i innych rodzinnych, okolicznościowych spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 75 osób.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 października 2020 09:06
`