Dodano: 25 listopada 2024 12:28
Wałbrzych. W Parku Sybiraków stanęła tablica upamiętniająca dawny cmentarz ewangelicki
Tematy: Marek Brożek park sybiraków
W Wałbrzychu, w starej części Parku Sybiraków na Piaskowej Górze, stanęła tablica upamiętniająca istniejący tam do lat 60. XX wieku cmentarz ewangelicki. W uroczystości wziął udział między innymi biskup parafii ewangelicko-augsburskiej, Waldemar Pytel.
Tablicę odsłonięto w 60. rocznicę ostatniego pochówku, który miał miejsce na tym cmentarzu w 1964 roku. Sześć lat później, podczas budowy wielkopłytowego osiedla Piaskowa Góra, cmentarz został zlikwidowany, a na jego miejscu założono park. Pamięć o pierwotnym charakterze tego miejsca powoli zanikała. Od dziś niewielka tablica będzie przypominać o tym fakcie.
– Myślę, że ta inicjatywa była tak naprawdę wspólna, ponieważ wiele osób zwracało się do nas z prośbą, by upamiętnić ten cmentarz. Mieszkańcy pamiętają, jak jeszcze jako dzieci widzieli stojące nagrobki. To właśnie oni, mieszkańcy Piaskowej Góry, często wychodzili z taką inicjatywą – mówi ksiądz Marek Bożek, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wałbrzychu.
Uroczystość wzbudziła spore zainteresowanie. Oprócz zaproszonych gości i mieszkańców Piaskowej Góry pojawiły się na niej także osoby, których rodziny były pochowane na tym cmentarzu.
– To dla mnie wielka radość, że po tak długim czasie, z inicjatywy wspólnoty kościelnej, powstała taka tablica. Bardzo się z tego cieszę, również w imieniu moich rodziców – mówi Friedmann Scholz, którego rodzice pochodzili z przedwojennego Waldenburga.
Cmentarz ewangelicki na Piaskowej Górze został założony w 1910 roku. Ostatnia ceremonia pochówku miała miejsce 9 lutego 1964 roku. Dziś nie wiadomo, co stało się ze szczątkami osób pochowanych na cmentarzu, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty. W 2023 roku park, założony w latach 70. XX wieku, przeszedł gruntowną rewitalizację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Piaskowa Góra. Zderzenie na łączniku z obwodnicą. Są utrudnienia
- Nowe zasady Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Niby łatwiej, ale pułapek nie brakuje
- Wałbrzych. Radni i parlamentarzyści PiS chcą odpowiedzi w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców
- Rozpoczyna się rewitalizacja linii kolejowej do Stronia Śląskiego. Zadanie wykonują dwie firmy
- Dzień Świadomości Autyzmu – wsparcie dla rodzin i opiekunów na co dzień
- Rozpoczęły się utrudnienia na wjeździe do Głuszycy. Ruszyła budowa chodnika
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Zmiana organizacji ruchu na nowo budowanym rondzie
W najbliższy weekend w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Festiwal Roślin
Jastrzębia Perć w Głuszycy zniszczona przez wandali. Poszukiwani świadkowie
Wałbrzych. Niemal cała dzielnica zniknie z mapy miasta
Dobra wiadomość dla turystów. Wieża na Chełmcu znów czynna i bezpłatna