Wałbrzych uruchomi sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach? Prezydent nie pozostawia złudzeń

25 października 2022 07:49. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Samorządy mają dostać możliwość kupna węgla po preferencyjnych cenach, ale będą musiały go sprzedawać mieszkańcom, także po preferencyjnej cenie, nie przekraczającej dwóch tysięcy złotych za tonę – tak w skrócie rząd chce walczyć z problemami wynikającymi z braku dostępu do opału. Czy Wałbrzych uruchomi taką sprzedaż? Prezydent miasta przyznaje, że rozmawiał w tej sprawie z firmami, które dystrybucją opału zajmują się od lat.

Będziemy, tak, jak deklarowaliśmy po uchwaleniu ustawy, która jeszcze trafi do Senatu, a później ewentualnie do podpisu Prezydenta, stworzone zostały ramy prawne zaangażowania się samorządów w dystrybucję węgla, ale muszę powiedzieć, że jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami wałbrzyskich firm, które zajmują się od lat dystrybucją węgla, i będziemy liczyć tu na bardzo ścisłą współpracę, i usłyszeliśmy deklarację, że zrobią to w wyjątkowy sposób dla mieszkańców Wałbrzycha w tym wyjątkowym roku, pod jednym wszelako warunkiem, że ten węgiel będzie – mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Prezydent podkreślił jednocześnie, że będzie szczegółowo weryfikowana jakość tego węgla. Są normy stosowane w całym kraju dotyczące kaloryczności i składu. Jeżeli normy będą spełniane, to jak przyznał Roman Szełemej, z pomocą wałbrzyskich składów miasto będzie pomagać mieszkańcom Wałbrzycha.

Węgiel w preferencyjnej cenie maksymalnie do dwóch tysięcy złotych ma być dostępny dla tych mieszkańców, którzy złożyli dodatek węglowy. Będą jednak limity. W tym roku taka osoba będzie mogła kupić półtorej tony opału, drugie tyle będzie można kupić po nowym roku.

Dodano: 25 października 2022 07:49
.
 • Daw pisze:

  Panie prezydencie, niech Pan nie wchodzi w układ PiSowski.
  Węgiel w Otwocku ten z rządu kosztuje 2900 zł.
  Już na wstępie PiS Pana oszukał, mówiąc o 2 tysiącach.

 • miros pisze:

  Chodzi o to, żeby nie zagrozić interesom Żabskich. Reszta to banialuki.

 • Je bać PiS pisze:

  PiS obiecał i gwarantował węgiel za 990 zł i gdzie ten węgiel ? Morawiecki dziaduch mówił żeby się wstrzymać z zakupem węgla, jak był węgiel za 1400 zł. Krzywousty pislamista.

 • mariaska pisze:

  Daw , człowiecze nie bredź , ty możesz kupować węgiel i po 4000 zł . , wielu ludzi nie stać na taki wydatek , mimo że przez wiele lat ciężko pracowali. Z emeryturką 2100 zł. niewiele można uczynić ; dość politycznej „zabawy” !

 • mariaska pisze:

  Panie prezydencie Szełemeju , bądź pan wreszcie mężczyzną i zrób coś pożytecznego dla swoich mieszkańców , którzy ” potulnie ” przełykają ” każdą podwyżkę np. od nieruchomości i wywozu śmieci . . .

 • kadr pisze:

  Ile razy Pan Prezydent sprawdzał kaloryczność i inne normy węgla sprzedawanego wcześniej przez skład węglowy pana Żabskiego.

 • Obywatel pisze:

  Czasy robienia czegoś dla zwykłych ludzi już minęły razem z szansą na ponowna kandydaturę. Teraz jest czas zabezpieczania swoich interesów. Lepiej brać za dyżury na szpitalu i występować w tym czasie w tv. Ale cóż… skoro Donald tak chce to tak musi być. Za wszystko i tak zapłaci przysłowiowy Kowalski.

 • dumak pisze:

  Zabski nie lej wody na forum, wystarczy że lejesz ją do worków z węglem

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `