Dodano: 10 czerwca 2020 11:53
Wałbrzych. Uroczyste odsłonięcie obelisku na Skwerze Smoleńskim
Tematy: jacek świat katastrofa smoleńska małgorzata szmajdzińska skwer smoleński
Na skwerze vis-a-vis poczty głównej przy ulicy Słowackiego w Wałbrzychu, dokładnie o godzinie 8,41, dwa miesiące po 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony ofiarom katastrofy, do jakiej doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku . W uroczystościach wzięli udział między innymi Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Jacek Świat – współmałżonkowie tragicznie zmarłych w katastrofie parlamentarzystów.
Obelisk smoleński stanął na skwerze o takiej samej nazwie. Jego odsłonięcie miało mieć miejsce 10 kwietnia – dekadę od katastrofy. Z uwagi na panujące wówczas obostrzenia epidemiczne uroczystość odłożono w czasie. Jak podkreśla prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej społeczny komitet zawiązany na potrzeby utworzenia skweru i obelisku składał się z osób ze wszystkich środowisk, zjednoczonych ponad podziałami. Taka też ma być idea skweru i odsłoniętego dziś obelisku:
– To jest wydarzenie ważne, to jest wydarzenie dramatyczne historycznie i tragiczne. Nie może nie powinno i w Wałbrzychu nie będzie wykorzystywane do innych celów niż tylko to, że to jest część naszej historii i też wielki dramat tych, którzy zginęli – ich rodzin, bliskich. Niezależnie od tego co reprezentowali, jakie środowiska. Zginęli będąc cały czas częścią naszej polskiej wspólnoty. – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
– Bardzo się cieszę, że pan prezydent zainicjował ten, moim zdaniem bardzo piękny gest. Bardzo się cieszę, bo to miejsce jest takie urocze. Miejsce gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść, posiedzieć, pogadać, ale też pamiętać – bo to jest najważniejsze. Ja sama widzę, jak to się wszystko zmienia. To już 10 lat minęło – powiedziała obecna na uroczystości posłanka na Sejm Małgorzata Sekuła-Szmajzińska, wdowa po byłym ministrze obrony narodowej Jerzym Szmajdzińskim.
Skwer powstał błyskawicznym czasie. Od podjęcia uchwały do jego oddania nie minęły nawet dwa miesiące. Kosztował 50 tysięcy złotych.– Obyśmy w takiej dobrej, normalnej, ludzkiej atmosferze mogli budować pamięć narodu. Bo przecież państwo bez pamięci, naród bez pamięci traci duszę – dodał na zakończenie Jacek Świat, wdowiec po posłance Aleksandrze Natalii-Świat.
Skwer powstał błyskawicznym czasie. Od podjęcia uchwały do jego oddania nie minęły nawet dwa miesiące. Kosztował 50 tysięcy złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana