Dodano: 16 stycznia 2023 17:32

Wałbrzych uratuje dziedzictwo Porcelany Krzysztof? Miasto chce powołać Manufakturę Krzysztof

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Idea pomysłu wydaje się bardzo prosta. Miasto chce przejąć wzorniki, katalogi czy dokumentację techniczną likwidowanej Porcelany Krzysztof i na niewielką skalę, niekomercyjne produkować dalej porcelanę. Rozmowy z właścicielami zakładu trwają. To mogłaby być także szansa na pracę dla części zwalnianych. Dziś jednak wciąż jest więcej niewiadomych wokół projektu niż konkretów.

Pomysł powołania Manufaktury Krzysztof, która kontynuowałaby dziedzictwo zamykanej Porcelany Krzysztof, ogłosił dziś prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Idealnym miejscem na realizację tego projektu wydaje się powołane przed laty Centrum Ceramiki Unikatowej, które działa na terenie Starej Kopalni. To tam na niewielką skalę miałaby być kontynuowana produkcja, choć dziś nie wiadomo czy byłaby ona prowadzona pod marką Porcelana Krzysztof.

Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby to dziedzictwo kultury materialnej, ikoniczne dla Wałbrzycha, ikoniczne dla tej części Dolnego Śląska, i dla Polski, aby to dziedzictwo było chronione – mówił dziś w czasie konferencji prasowej Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Miejscem, które ma kontynuować tradycje przemysłu ceramicznego, ma być wspomniane Centrum Ceramiki Unikatowej. Miasto jest w kontakcie z właścicielami Porcelany Krzysztof. Rozmowy trwają. Te mają dotyczyć między innymi przejęcia historycznego wyposażenia, form, dokumentacji czy wzornictwa. Mogą potrwać kilka tygodni. To ma być początek Manufaktury Krzysztof.

Zaczniemy w praktyce realizować projekt, którego zainicjowanie chciałbym dzisiaj ogłosić, to jest projekt o nazwie Manufaktura Krzysztof. Chcemy w ten sposób, w ograniczonym stopniu, kontynuować tradycje produkcji, oczywiście w skali unikatowej, w skali wyjątkowej, tego, co działo się przez 200 lat w Porcelanie Krzysztof. Chcemy to robić w formie niekomercyjnej – mówi Roman Szełemej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prezydent Wałbrzycha zapowiedział, że to może być szansa także dla części zwalnianej załogi. Przypomnijmy, w Porcelanie Krzysztof wypowiedzenie otrzymała grupa około siedemdziesięciu osób, część z nich może znaleźć pracę w Manufakturze Krzysztof.

Nie będzie to masowa produkcja. Miesięcznie być może uda się wyprodukować kilkaset elementów. Dziś nie wiadomo jednak czy miasto ma szansę na otrzymanie sprzętu, czy wzorników Porcelany Krzysztof, czy będzie musiało je kupić. Nie wiadomo także, skąd wzięłoby ewentualnie na to pieniądze.

Nie wiadomo także, czy produkcja prowadzona byłaby pod marką zamykanej Porcelany Krzysztof.

 

Wałbrzych uratuje dziedzictwo Porcelany Krzysztof Miasto chce powołać Manufakturę Krzysztof

Wałbrzych uratuje dziedzictwo Porcelany Krzysztof Miasto chce powołać Manufakturę Krzysztof

Wałbrzych uratuje dziedzictwo Porcelany Krzysztof Miasto chce powołać Manufakturę Krzysztof

Wałbrzych uratuje dziedzictwo Porcelany Krzysztof Miasto chce powołać Manufakturę Krzysztof

Wałbrzych uratuje dziedzictwo Porcelany Krzysztof Miasto chce powołać Manufakturę Krzysztof

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Patriota Prawdzic pisze:

    Dobre i to .Wspaniałe było by podtrzymać tradycje pod znak firmowy.Szkoda że zniknie cały zakład a z nim cała produkcja technologiczna i techniczna.Tuvdaje duży plus dla Prezydenta Wałbrzycha .Oby się udało.

  • wałbrzysznka pisze:

    Szkoda, ostatni bastion wałbrzyskiej porcelany upada :(. Miasto powinno starać się o przejęcie terenu i połączenie go z muzeum porcelany. Stworzenie takiej trasy turystycznej byłoby dla miasta kolejnym atutem. Mam nadzieję, że teren w centrum miasta nie będzie za jakiś czas wyglądał jak teren po porcelanie Wałbrzych i porcelanie Książ, albo nie stanie się gratką dla deweloperów…

  • Henryk pisze:

    Jestem za . Tylko jest ogromna szkoda że ten zakład musi być zlikwidowany… Ile jeszcze wody musi upłynąć Byśmy Zaczęli myśleć i bronić co jest nasze ! Byle ktoś z zagranicy otwiera jakiś interes i jest chroniony pod każdym względem . A nasz własny niszczony … lub oddany za darmo w jakieś ręce . Przykład Porcelana Wałbrzych ! To nie była prywatyzacja tylko prezent z bardzo dużą dopłatą !

  • Sabok pisze:

    No chyba wszyscy wiemy,kto do upadku Wałbrzyskiego przemysłu doprowadził; teraz upadają już resztki wspaniałego przemysłu,który w okresie powojennym dawał około 7% PKB ówczesnej Polski; Tylko niszczenie ;im; wychodzi.

  • Mauris pisze:

    Przejęcie marki, tj. wzornictwa, technologii, itd. jest najważniejsze, bo to – widoczny na zdjęciach sanhedryn, – zaraz korzystnie sprzeda, a żadnej produkcji nie będzie.

  • Patriota pisze:

    Każdy pedał który robi zakupy w markecie przyczynia się do zamykania polskiego handlu hoj wam w ryj pedały

  • Normal pisze:

    Niech robi zakupy i w markecie, ale polskim jak dino, stokrotka, polo itp..

  • Siwy pisze:

    Ludzie nie macie zielonego pojęcia o produkcji porcelany

  • Zobacz także