Wałbrzych to miasto dla seniorów – mówią młodzi ludzie z Młodzieżowej Rady Miasta

15 grudnia 2022 14:42.

Tematy: 


W Wałbrzychu powołano Młodzieżową Radę Miejską. Jej dziesięcioro członków, wybranych spośród wszystkich uczniów szkól ponadpodstawowych i dwóch uczelni wyższych doradzać ma prezydentowi i urzędnikom w sprawach dotyczących młodzieży.

Chcemy ich uczyć tego, co leży u podstaw demokracji i samorządności — tak o idei powołania Młodzieżowej Rady Miasta mówi Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego Urzędu Miasta. Podkreśla, że młodzi ludzie mają być organem doradzającym prezydentowi i dużej, mówić ogólnie, radzie miasta.

Chcemy, aby ci liderzy szkolni brali udział w planowaniu, w zarządzaniu miastem, aby wskazywali nam, radnym miejskim, panu prezydentowi w których momentach współpracy na linii osoby dorosłe – młodzież są błędy, albo gdzie można pewne rzeczy usprawnić, albo zrobić jeszcze lepiej. – wyjaśnia Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego Urzędu Miasta.

A zdaniem młodzieży do zrobienia jest bardzo dużo. Wałbrzych to miasto dla seniorów – mówią młodzi radni, wysuwając cały szereg argumentów i pomysłów na to, jak uczynić miasto przyjazne młodzieży.

To życie studenckie u nas jest na wymarciu — powiedziała naszemu reporterowi jedna z nowo powołanych radnych – Niestety, ale to jest prawda. Tutaj właśnie jest problem, bo to jest taka kontrowersyjna sprawa. Wałbrzych jest przyjazny dla osób starszych. Tutaj jest blisko Szczawno-Zdrój, to sanktuarium… a młodzież przecież też jest tutaj ważna, bo przecież chodzi o to, żebyśmy tutaj zostawali, żeby to było dla nas też, nie tylko dla starszych osób.

Młodzieżowa Rada Miejska jest organem doradczym, nie ma bezpośredniego wpływu na to, jakie decyzje i inwestycje będą realizowane przez urzędników.

Jej przewodniczącą została Jagoda Wawrowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego.

Dodano: 15 grudnia 2022 14:42
 • Patriota Prawdzic pisze:

  Najpierw niech zmienia swoją mentalność roszczeniowa do wszystkiego bo jak na razie są na utrzymaniu rodziców a co gorsze nawet jak są na swoim to starzy rodzice biorą kredyty na utrzymanie młodej rodziny i ich dzieci. W sumie chcesz się bawić i rozwijać tak jak w Wrocławiu stwórz sobie biznes zaczynając od klubów i miejsc spotkań za własne fundusze.Pokazcie kreowanie swoim życiem i przyjemnościami na własny koszt.

 • Spaślak The Senior of Future pisze:

  Miasto ma organizować studentom rozrywkę?
  To, że życie studenckie w Wałbrzychu jest na wymarciu to zasługa tylko i wyłącznie studentów. Kto im broni założyć kółko szachowe, RPG, tańca, przmówień. Wybaczcie ale picie i pieprzenie po pijaku aby później nie pamiętać z kim i dlaczego to nie „życie studenckie”.

 • Org. pisze:

  Rzeczywiście, Walbrzych nie lansuje się jako przyszłość dla młodych. Niedawno był spot promujący miasto, w którym w szachy grali dwóch dziadków… Tymczasem np. w wałbrzyskim klubie szachowym 95% uczestników to dzieciaki…

 • Radek pisze:

  Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Tu coraz mniej młodych. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych sektorach gospodarki. Uczcie się chociaż zupełnych podstaw języka. A nawet dla ludzi bez języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić

 • @Bartheezzzz pisze:

  Bardzo dobre posunięcie Rady Miasta, aby dać głos młodym ludziom. Potrzebne są im miejsca, gdzie mogliby się spotkać. Takich miejsc powinno być kilka w mieście ze względu na swoje ukształtowanie. Do tego, miejsca te powinny być dobrze skomunikowane ze sobą – to na początek. Trzymam kciuki za pomysły i ich realizacje! Młodzież górą!

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `