Dodano: 25 lipca 2023 12:49

Wałbrzych. Szklane ogrody w Muzeum Porcelany

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Niewielkie mikroświaty, a w nich maleńkie, porcelanowe figurki. W muzeum porcelany w Wałbrzychu zaczynają się warsztaty dla dzieci z wałbrzyskich ośrodków socjoterapii.

Warsztaty to połączenie trochę historii, trochę rzeźby i ceramiki i biologii. Dzieci najpierw usłyszą historię ponad 200-letniego pałacu Albertich, w którym dziś mieści się muzeum, a potem dostaną do ręki glinkę ceramiczną, z której ulepią niewielkie figurki, jakie im się z tą historią skojarzą. Wypalone i pokryte szkliwem w centrum ceramiki w Starej Kopalni i wrócą do uczestników – wyjaśnia Karolina Jefmańska z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Ostatecznie figurki trafią do także wykonanych przez dzieci, mikroświatów — samodzielnych ekosystemów z roślin, kamieni, ziemi i torfu.

– Ekosystem. Czyli las zamknięty w szkle. To jest taka forma dekoracji, ale też terrarium, w którym dzieje się życie. Coś umiera, coś rośnie, żywe rośliny, mech, podłoże. Zamknięty ekosystem, który żyje swoim życiem. Podlewamy go tylko raz i potem to żyje.

REKLAMA

W warsztatach weźmie udział kilkudziesięciu wychowanków i podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu. Wszystkie stworzone i ozdobione przez młodych ludzi mikroświaty pracownicy Muzeum pokażą we wrześniu, na specjalnej wystawie.

Fot. ilustracyjna: Shutterstock

Fot. ilustracyjna: Shutterstock

Fot. ilustracyjna: Shutterstock

Fot. ilustracyjna: Shutterstock

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także