Dodano: 17 listopada 2023 07:11

Wałbrzych szczyci się walką z plastikiem. Sam produkuje tysiące metrów kwadratowych plastikowych banerów z PCV

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Gmina Wałbrzych zużywa rocznie blisko 3 tysiące metrów kwadratowych skrajnie trudnego w utylizacji, plastikowego baneru PCV. Nie wiadomo, co się potem z tym plastikiem dzieje. Zakład budżetowy gminy Wałbrzych ZAZ Victoria, drukująca miejskie banery reklamowe, nie posiada kart utylizacji tego odpadu – oddaje banery firmie wynajmującej kontenery na śmieci i zajmującej się ich transportem.

Na przełomie 2022 i 2023 roku gmina postawiła za ponad milion złotych osiem nośników reklam wielkoformatowych. Na każdym z nich wiesza dwa banery o powierzchni ok 15 m2. Banery drukowane są przez podległy gminie Wałbrzych zakład budżetowy ZAZ Victoria. Jak wynika z informacji uzyskanej od ZAZu, rocznie może być produkowanych nawet 3 tysiące metrów kwadratowych plastikowego, jednorazowego baneru. Tylko w 2023 roku gmina wydała na to prawie 60 tysięcy złotych – to już informacja z przekazana przez wałbrzyski magistrat.

Banery PCV to jedne z najtrudniejszych w utylizacji materiałów plastikowych. Jak wyjaśnił naszemu reporterowi Bartosz Pantol z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu, nie nadają się one do przetworzenia w miejskiej instalacji przetwarzania odpadów, a ze względu na zawartość chloru nie mogą być rozdrobnione i wykorzystane jako paliwo alternatywne. Zgodnie z prawem utylizacją materiałów wykonanych z PCV zajmuje się jedynie kilka firm w Polsce. Wałbrzyski MZUK co prawda pośredniczy, odpłatnie, w dostarczeniu do nich takich plastików, jednak ZAZ, jak wynika z informacji, nie korzysta z takiej możliwości.

REKLAMA

Banery produkowane na potrzeby gminy są jednorazowe. Po zdjęciu ze stelaży zabierane są przez prywatną, wałbrzyską firmę. Nie wiadomo, co się dalej z nimi dzieje.

W 2020 roku wałbrzyscy radni podjęli pierwszą w Polsce, skrajnie restrykcyjną uchwałę STOP PLASTIK. Zakazuje ona między innymi korzystania z jednorazowych butelek plastikowych na terenie instytucji miejskich, korzystania z plastikowych sztućców, nawet pod rygorem zakończenia współpracy z gminą czy jej spółkami. Do nieużywania drobnego plastiku wielokrotnie namawiał prezydent Roman Szełemej.

Pytania o dalszy los banerów wyborczych, jakich całe kilometry wisiały rozwieszone na płotach zadaliśmy bezpośrednio po wyborach wszystkim komitetom wyborczym. Żaden nie udzielił odpowiedzi.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także