Wałbrzych – sytuacja na rynku pracy

20 maja 2022 10:56. Wałbrzych - sytuacja na rynku pracy. fot. użyczone / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Wałbrzych to miasto na Dolnym Śląsku, w którym królował przemysł górniczy. Wraz z zamknięciem kopalni w połowie lat 90-tych znaczna część ludności straciła pracę. Obecnie prężnie rozwija się tutaj przemysł budowlany, motoryzacyjny, ceramiczny, odzieżowy oraz spożywczy. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” przyciągnęła inwestorów zza granicy. Oferty pracy w Wałbrzychu są także atrakcyjne dla mieszkańców z pobliskich miejscowości tj. Świebodzice czy Szczawno-Zdrój.

Oferty pracy w Wałbrzychu – Urząd Pracy

Liczne oferty pracy w Wałbrzychu znajdziemy w Urzędzie Pracy. Ludność Wałbrzycha to około 100 tys. mieszkańców. Wielu z nich po zamknięciu kopalni znajdowało się w trudnej sytuacji finansowej. Praca za granicą była dla wielu bezrobotnych najlepszym rozwiązaniem. Piękny krajobraz zaburzały zniszczone, zaniedbane kamienice.

Obecnie sytuacja w Wałbrzychu znacznie się poprawiła. Mieszkańcy znajdują zatrudnienie w branżach tj.:

REKLAMA
 • przemysł;
 • budownictwo;
 • handel;
 • gastronomia;
 • hotelarstwo;
 • nieruchomości.

Jedynie 1% aktywnie zawodowo ludności zajmuje się rolnictwem. W ciągu ostatnich lat nie tylko w Wałbrzychu możemy zaobserwować spadek zainteresowania pracą w branży rolniczej. Duży wpływ mają na to m.in. niskie wynagrodzenie oraz fakt, że praca ta nie należy do łatwych pod względem fizycznym. Często odbywa się ona również w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.

Oferty pracy w Wałbrzychu możemy znaleźć nie tylko w Urzędzie Pracy. Duże możliwości daje nam w dzisiejszych czasach Internet. Portale z ogłoszeniami dla pracowników oraz pracodawców tj. https://www.aplikuj.pl/praca/walbrzych umożliwiają poszukiwania zatrudnienia nie tylko w Wałbrzychu, ale i w całym kraju, a nawet za granicą.

Jak szukać pracy w Wałbrzychu? Oferty pracy sezonowej w Niemczech oraz praca w opiece

O wiele większym zainteresowaniem niż praca u rolnika w Polsce cieszy się praca sezonowa u „Bauera” w Niemczech. Wysokie zarobki u naszego zachodniego sąsiada sprawiają, że niektórzy mieszkańcy Wałbrzycha w dalszych ciągu decydują się na wyjazd do pracy za granicę np. na zbiory ogórków, szparag, truskawek, jabłek itp. Polacy są cenieni przez niemieckiego pracodawcę.

Dużą popularnością cieszą się także oferty pracy w opiece w Niemczech. Wcześniej na pracę w opiece decydowały się głównie starsze kobiety. Dziś w zawodzie opiekuna spotyka się coraz więcej mężczyzn oraz ludzi młodych. W opiece w Niemczech można zarobić około 7000 zł miesięcznie. Dla wielu osób są to wysokie zarobki, które są nieosiągalne w Polsce.

Praca w Wałbrzychu – Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park”

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” sprawiła, że stopa bezrobocia w Wałbrzychu znacznie spadła na przestrzeni ostatnich lat. W roku 2004 wynosiła ona ponad 22%. Obecnie utrzymuje się ona w okolicach 6%. Praca w Wałbrzychu okazała się realna niemal dla każdego.

W WSSE działają firmy tj.;

 • Electrolux;
 • IBM;
 • Wabco;
 • Colgate;
 • Cadbury.

Zatrudniani są w nich nie tylko mieszkańcy Wałbrzycha, ale i okolic. Do pracy do Wałbrzycha przyjeżdża cztery razy więcej ludności, niż wyjeżdża pracować poza miastem.

Dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących posady cieszy cieszą się także oferty pracy w zakładach tj. Toyota, Ronal, Cersanit, czy Metzeler. Oferty pracy w największych zakładach pracy w Wałbrzychu możemy znaleźć nie tylko w Urzędzie Pracy, ale i na stronach internetowych danych firm lub na portalach internetowych tj. Aplikuj.pl

Sytuacja na rynku pracy w Wałbrzychu znacznie się poprawiła w ostatnim czasie. „Kołem ratunkowym” okazała się praca za granicą oraz WSSE „Invest Park”. Zagraniczny kapitał sprawił, że dziś miasto tętni życiem.

Możliwość pracy na miejscu, malowniczy krajobraz oraz stosunkowo tanie nieruchomości w Wałbrzychu są dużym atutem tego miasta. Coraz mniej osób myśli o przeprowadzce do innej miejscowości czy wyjeździe do pracy za granicę. Rozwija się handel. W Wałbrzychu powstały liczne centra handlowe dające zatrudnienie osobom szukających pracy w zawodach tj. dostawca, magazynier, kasjer, ochroniarz czy też sprzątaczka. O odpowiednią posadę mogą starać się także osoby z wyższym wykształceniem tj. księgowa, programista, menager, czy specjalista ds. HR.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 20 maja 2022 10:56
`