Wałbrzych, Świdnica czy Szczawno-Zdrój, jako gminy górskie mogą liczyć na dodatkowe wsparcie rządu

11 stycznia 2021 21:04. Zima w Szczawnie-Zdroju. 10.01.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ponad 200 gmin w skali kraju i co szczególnie nas cieszy – 34 samorządy znajdujące się na terenie subregionu wałbrzyskiego otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa – informuje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na specjalny fundusz wsparcia dla gmin górskich rząd przeznaczył miliard złotych. Od kilku tygodni samorządowcy z takich gmin ostrzegają, że obecny lockdown to dla wielu przedsiębiorców wyrok śmierci, a dla gmin widmo pustek w miejskich kasach. Na co gminy będą mogły wydać pieniądze?

Wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma trafić do samorządów w pierwszym kwartale tego roku. Jak informuje Michał Dworczyk, w subregionie wałbrzyskim z pomocy będą mogły skorzystać między innymi Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Jedlina-Zdrój, Walim, Mieroszów czy Stare Bogaczowice. Projektem zostaną objęte także gminy nie znajdujące się bezpośrednio w górach, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie. W naszym regionie mowa o Świdnicy i Dzierżoniowie.

Gminy będą mogły wnioskować o pieniądze w dwóch kategoriach. W pierwszej wsparcie będzie wyliczane na podstawie wydatków, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 procent średniorocznych wydatków na inwestycje, jednak nie więcej niż 8 mln złotych na jedną gminę.

REKLAMA

W drugiej kategorii samorządowy będą mogły będą mogły starać się o dopłaty za utracone w pierwszym kwartale tego roku dochody z tytułu podatków od nieruchomości. Chodzi tu o sytuację, w której gminy zwalniały z płacenia takich podatków przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Tu gminy mogą dostać do osiemdziesięciu procent utraconych dochodów.

Na co samorządy mogą wydać pieniądze?

Kasa może iść na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. Mowa o budowie, rozbudowie czy modernizacji szlaków turystycznych, pieszych, konnych czy narciarskich, placów, deptaków, promenad, parków, i punktów widokowych, parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej, i infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, w tym dróg czy chodników.

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 stycznia 2021 21:04
`