Wałbrzych straci miliony z powodu weta unijnego budżetu?

18 listopada 2020 19:28. Flagi Unii Europejskiej, Polski i Wałbrzycha na wałbrzyskim Ratuszu. 30.01.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Polski rząd nie zgadza się, aby unijny budżet na najbliższych sześć lat był powiązany z praworządnością. I choć dla przeciętnego mieszkańca Wałbrzycha to odległe kwestie, to w praktyce mogą odbić się na życiu każdego z nas. Jeżeli do końca roku nie dojdzie do porozumienia to unijny budżet po polskim i węgierskim wecie będzie oparty o prowizorium. Pod znakiem zapytania może stanąć Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, na który liczy cały region.

Uważam, że to jest nierozważne, nieroztropne, że przyjdzie chwila otrzeźwienia i przedstawiciele rządu po prostu powiedzą, że to był jakiś negocjacyjny krok, po to, żebyśmy zyskali jeszcze więcej środków. I wtedy powiemy dobrze, to było ryzykowne, ale trochę za dużo nerwów nas kosztowało – tak zapowiedź weta komentuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Komentatorzy zaznaczają, że prowizorium może oznaczać nie tylko wstrzymanie gigantycznego Funduszu Odbudowy po COVID, ale także Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na taką możliwość na łamach portalu forsal.pl wskazuje między innymi europoseł Jan Olbrycht.

REKLAMA

Przypomnijmy, w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do Polski miałoby trafić co najmniej 3 miliardy euro. Pieniądze trafiły by do województw: śląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego i właśnie dolnośląskiego. Fundusz od miesięcy jest postrzegany, jako gigantyczny zastrzyk pieniędzy dla regionów, które najbardziej ucierpiały między innymi w efekcie rezygnacji z paliw kopalnianych.

W opublikowanym w internecie nagraniu prezydent Wałbrzycha przypomina także, że bez unijnych środków nie udało by się zrealizować wiele inwestycji. Do tej pory pieniądze ze wspólnotowej kasy pomogły między innymi w remoncie Starej Kopalni, budowie Aqua-Zdroju, obwodnicy miasta, remoncie wielu kamienic czy wymianie pieców.

To dziesiątki, setki, tysiące projektów w okolicznych gminach. Nie było by mostu w Zagórzu, nie  było by prywatnych hoteli, nie było by boisk, nie było by wielu inwestycji przedsiębiorców na naszym terenie. Wałbrzych i Aglomeracja Wałbrzyska zyskały w ostatnich kilku latach miliard złotych dodatkowych pieniędzy, które wykorzystaliśmy dla dobra naszych mieszkańców – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 listopada 2020 19:28
`