Wałbrzych. Stacja krwiodawstwa gotowa na pobieranie „osocza ozdrowieńców”

5 maja 2020 16:40. fot. żródło: Pixabay.com

Tematy: 


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu jest gotowe na procedurę pobierania osocza od osób, które chorowały na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą pomóc w leczeniu chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Do tej pory w Wałbrzychu nikt nie wyraził takiej chęci, ale jak przyznają specjaliści to kwestia czasu.

Osocze mogą oddać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za uleczone i czują się zdrowe. Mogą to być także osoby, które bezobjawowo przeszły chorobę, a fakt ten mają potwierdzony badaniem stwierdzającym obecność przeciwciał.

Kandydaci mogą się zgłaszać najwcześniej czternaście dni od ostatniego, negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa. Powinni być w wieku od 18 do 60 lat. Nie mogą to być osoby, które w przeszłości przeszły transfuzję krwi lub jej składników. Dawcami nie mogą zostać także kobiety, które nie były w ciąży.

REKLAMA

Dawcy, którzy spełniają te warunki powinni kontaktować się z centrum pod numerem telefonu 74 664 63 13 lub elektronicznie na adres ozdrowieniec@rckik.walbrzych.eu. W czasie rozmowy telefonicznej przeprowadzona zostanie wstępna kwalifikacja, pracownicy centrum wyznaczą także termin ewentualnej wizyty w stacji.

„Osocze ozdrowieńców” pobierane jest podczas jednej wizyty w stacji. Oddzielane jest od krwi pobieranej od dawcy. Jednorazowo pobierane jest około 650 mln osocza.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 maja 2020 16:40
`