Wałbrzych. Raport o stanie miasta. Te dane mogą zaskoczyć!

2 listopada 2022 08:59. Wałbrzych, Śródmieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Raport dotyczący stanu gminy w minionym roku jest publikowany każdego roku. Zaintrygowani ostatnia prezentacją raportu „Wałbrzych – miasto z widokami” postanowiliśmy sięgnąć po dokument, który opisuje sytuację w mieście, a powstał na podstawie wiarygodnych danych ratusza. Raport za 2021 roku opisuje takie kwestie jak demografię, gospodarkę, finanse, środowisko czy bezpieczeństwo. Na początek wzięliśmy pod lupę część dotyczącą demografii. Niektóre dane mogą zaskoczyć!

Na początek liczba osób zameldowanych. W 2021 roku w mieście było 95 117 takich osób. Dla porównania, w 2010 roku, 117 203.

Kolejna ciekawostka dotyczy liczby kobiet przypadających na 100 mężczyzn. Od 2015 roku ta liczba jest stała. Z danych urzędu wynika, że na 100 mężczyzn przypada 116 kobiet.

Wśród wszystkich zameldowanych w mieście najwięcej jest osób w wieku od 65 do 69 lat. To 8774 osoby. Na drugim miejscu są osoby w wieku od 60 do 65 lat. W 2021 było ich 8545. W obu tych grupach przeważają panie.

Najwięcej osób, co chyba nie jest zaskoczeniem, mieszka na Podzamczu. W 2021 roku, jak wynika z danych gminy, było to 19 301 osób. Co ciekawe, o 650 osób mniej niż w 2019 roku.

Na drugim miejscu plasuje się Piaskowa Góra z 16 897 mieszkańcami. Na trzecim Biały Kamień z 9 885 mieszkańcami.

Najmniej, bo 405 osób, mieszkało w 2021 roku w dzielnicy Lubiechów.

Raport mówi także o liczbie cudzoziemców zameldowanych zarówno na pobyt stały i czasowy. Największą grupą obcokrajowców zameldowanych na pobyt stały w 2021 roku byli obywatele Ukrainy. Mowa o 37 osobach. Wśród obcokrajowców zameldowanych na pobyt czasowy przeważają także Ukraińcy. Pod koniec 2021 roku w urzędowych rejestrach widniało 1167 takich osób i to o 990 osób więcej niż w 2020 roku.

W 2021 roku w Wałbrzychu urodziło się 1 897 dzieci. Najwięcej maluchów, bo aż 180 przyszło na świat w kwietniu. W mieście urodziło się 47 bliźniaków!

Najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom to: Jakub, Michał, Antoni i Franciszek.

Najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom to: Hanna, Zuzanna, Monika i Pola.

Nie brakowało także rzadko spotykanych imion, jak: Milo, Damir, Imanuel, Enzo, Gaja, Lilia, Lara oraz Kesja.

W 2021 roku zarejestrowano w Wałbrzychu 2 466 zgonów.

Urzędowe rejestry mówią o siedmiu mieszkańcach, których wiek przekroczył 100 lat. W 2021 roku jeden z mieszkańców świętował 103 urodziny!

W kolejnych tekstach zajmiemy się innymi dziedzinami opisanymi w raporcie o stanie Wałbrzycha. Mowa między innymi o bezpieczeństwie czy wydatkach miasta.

Dodano: 2 listopada 2022 08:59
.
 • Radek pisze:

  Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Ciekawe czy w raporcie napisano o największej w Polsce liczbie samotnych matek przypadających na jednego mieszkańca, 30000 osób niepełnosprawnych mieszkających w mieście, rekordowej liczbie samobójstw itp. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa wynosi 9000 PLN bez potraceń. Praca jest w różnych dziedzinach gospodarki. Uczcie się chociaż elementarnych podstaw języka. A nawet dla osób bez języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.

 • Maniek pisze:

  Nie wiedziałem, że Niemczech płacą w złotówkach.

 • Irytacja pisze:

  Więcej ludzi zmarło niż się urodziło a to dzięki kwitnącemu lgbt, szkoda że moje dzieci będą pracować na ich emerytury

 • LGBT pisze:

  A co ma do tego lgbt? ja prdl…

 • Patriota pisze:

  Będzie mniej Wałbrzyszan to efekt planu depopulacyjnego na zlecenie globalnej finansjery realizowany przez rząd i samorząd gdzie prezydent miasta osobiście się zaangażował w procedurze zbrodniczych genowych eksperymentów medycznych.Skoro połowa mieszkańców została zainfekowana śmiertelnym strzałem a naukowcy przewidują że w ciągu 5 lat nastąpi efekt wymierania takiej populacji po tych eksperymentach więc trzeba uznać że nastąpi drastyczne zmniejszenie się populacji Wałbrzyszan w ciągu dekady .Przy następnej statystyce nie będę zaskoczony tak drastycznym spadkiem zaplanowanego programu eksterminacyjnego co nie ukrywają publicznie elity finansowe i skorumpowani politycy.Kiedy inne kraje stanowczo zamykają program szczepień covid 19 tymi preparatami jako zagrożenie dla zdrowia i życia u nas owszem punkty szczepień na te trutki dalej są propagowane .

 • mak by pisze:

  Nie pochwalono się najwyższym tłem radioaktywnym w mieście około 5-6 wyższym niż przeciętne w Polsce.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `