Dodano: 16 stycznia 2024 15:25

Wałbrzych. Rafał Żak marzył o domu kultury. W niedzielę pierwsza impreza

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Otwarty dla każdego dom kultury tworzy w centrum Wałbrzycha Rafał Żak. Mieszkaniec Śródmieścia chce by scena w budynku przy ulicy Kościuszki była dostępna dla wszystkich pasjonatów. Przestrzeń ma być udostępniana za symboliczną opłatą. W planach są także warsztaty z jogi czy wystawy. Pierwsza impreza już w ten weekend. Rafał Żak z przyjaciółmi zapraszają na jarmark.

Rafał Żak przyznaje, że od lat bierze udział w organizacji różnego rodzaju wydarzeń, głównie koncertów. Teraz postanowił wykorzystać swoje doświadczenie, a przy okazji chce uratować jedną ze śródmiejskich kamienic, która za sprawą jego pomysłu ma ożyć. Budynek, w którym przed laty działała restauracja, jest dziś w kiepskim stanie. Inicjator akcji przyznaje, że wymaga remontu, zarówno w wewnątrz, jak i z zewnątrz. Żak nie chce czekać jednak z otwarciem domu kultury, bo jak przyznaje, jego inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem środowiska.

– Pomagają mi. Pomagają mi realizować mój pomysł i moje marzenie, w sumie takie, które trzydzieści lat w głowie mi się plątało, ale nie miałem tych ludzi do pomocy – przyznaje Rafał Żak.

REKLAMA

Pomysłodawca domu kultury zaprasza do współpracy każdego. Chodzi nie tylko o projektu kulturalne. Już pojawiły się osoby, które w nowej przestrzeni chcą prowadzić wykłady, są chętni, którzy poprowadzą zajęcia z jogi czy tai-chi. Pierwsze wydarzenie już w ten weekend. W powstającym domu kultury zaplanowano jarmark.

Będą wystawiać się przede wszystkim rzemieślnicy z różnymi fajnymi rzeczami, które tworzą po domach, a niekoniecznie mają możliwość pokazania tego szerszej publiczności. Wcześniej nie miałem o tym pojęcia, ale naprawdę mnóstwo osób robi bardzo ciekawe rzeczy w domach, a nie wychodzą z tym na zewnątrz – mówi Rafał Żak.

Uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać z artystami. Będzie w sumie niemal czterdziestu wystawców. Pojawią się także kucharze, którzy będą oferowali swoje popisowe dania. Jarmark rozpocznie się w niedzielę o godzinie jedenastej w kamienicy przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Jak można pomóc?

Rafał Żak przyznaje, że liczy się każda pomoc. Przy sprzątaniu, przy przestawianiu mebli czy przy odmalowywaniu wnętrz. Chętni powinni skontaktować się z inicjatorem akcji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy naszego reportera z inicjatorem powołania domu kultury.

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rafał Żak. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także