Dodano: 2 marca 2022 10:59

Wałbrzych. Puste bankomaty to przejściowe kłopoty. Gotówki nie zabraknie – zapewnia NBP

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Pierwsze problemy dotyczące dostępu do gotówki wypłacanej przez bankomaty pojawiły się w ubiegłym tygodniu, tuż po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Narodowy Bank Polski zapewnia, że gotówki nie zabraknie. Problemy są przejściowe, a bankomaty, w których brakuje gotówki są w ciągu kilku godzin uzupełniane.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju – informował w miniony piątek Narodowy Bank Polski.

W specjalnym komunikacie potwierdzono, że z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach mogą pojawiać się opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych komercyjnych banków i firm obsługujących systemy.

REKLAMA

Jak informują nas czytelnicy, problemy wciąż pojawiają się w części bankomatów w Wałbrzychu. Specjaliści cytowani dziś przez portal strefabiznesu.pl zapewniają jednak, że to chwilowe problemy, a gotówka w urządzeniach zostanie uzupełniona prawdopodobnie w ciągu kilku godzin.

O zachowanie spokoju w weekend apelowała także część banków.

Obserwujemy zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach. PKO Bank Polski jest dobrze przygotowany na tę sytuację, podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco. W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne – informował w specjalnym komunikacie bank PKO BP.

Banki, jak i specjaliści zachęcają do korzystania z transakcji bezgotówkowych.

Niedziałające bankomaty w Wałbrzychu. Fot A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Niedziałające bankomaty w Wałbrzychu. Fot A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Niedziałające bankomaty w Wałbrzychu. Fot A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Niedziałające bankomaty w Wałbrzychu. Fot A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także