Wałbrzych. Priorytet w odśnieżaniu mają główne drogi. Miasto musi oszczędzać

19 stycznia 2021 11:45. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Priorytet w czasie zimowego odśnieżania dróg w Wałbrzychu mają trasy obsługiwane przez komunikację miejską. Oznacza to, że drogi, na których nie pojawiają się autobusy będą rzadziej odśnieżane, albo wcale. Miasto już przyznaje, że planowany budżet na ten cel zostanie przekroczony, to może się odbić na sprzątaniu dróg latem.

W ostatnich dniach na odśnieżanie głównych dróg w mieście, czyli tych, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej, miasto wydaje dziennie od 110 do 150 tysięcy złotych. Urzędnicy przekonują, że firma, która zajmuje się zimowym utrzymaniem dróg ma wystarczającą ilość sprzętu, a w weekend na ulice wyjechało od czterech do sześciu jednostek. Dla porównania, w Świdnicy w ostatnich dniach o drogi dbało dziesięć pojazdów, są to jednak zarówno pługi drogowe, jak i pługi odśnieżające chodniki.

Na ten rok, na utrzymanie dróg miasto zaplanowało 3,65 miliona złotych, tyle samo, ile na akcję „zima” wydano w ubiegłym roku. Ceny jednak wzrosły i już wiadomo, że budżet zostanie przekroczony. To oznacza, że trzeba szukać oszczędności, czyli na przykład decydować o priorytetowym odśnieżaniu tylko głównych dróg. Oszczędności mogą się odbić także na sprzątaniu dróg latem.

REKLAMA

Jak się dowiedzieliśmy, Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta ma interweniować w indywidualnych przypadkach problemów związanych z przejazdem przez daną drogę po sygnałach od policji, straży miejskiej czy pogotowia.

Miasto nie planuje zwiększenia wydatków na utrzymanie dróg tłumacząc się wielomilionową pomocą dla przedsiębiorców, wsparciem komunikacji miejskiej, czy pomocą dla szpitali i szkół. Jednocześnie urzędnicy przekonują, że wpływy do miejskiej kasy są znacznie mniejsze.

Przypomnijmy, w piątek kilkudziesięciominutowe, intensywne opady śniegu sparaliżowały ruch w Wałbrzychu. W korku stali kierowcy na ulicach wzdłuż całej drogi krajowej numer 35. Nie lepiej było na bocznych drogach. W internecie pod naszymi tekstami o trudnej sytuacji pojawiły się setki komentarzy. Mieszkańcy Wałbrzycha zwracali uwagę na problemy z odśnieżaniem jezdni.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 stycznia 2021 11:45
`