Dodano: 14 września 2023 13:55

Wałbrzych. Prezydent agitował na sesji? Radny PiS zawiadamia prokuraturę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Do agitacji wyborczej zdaniem radnego Prawa i Sprawiedliwości doszło na ostatniej sesji rady miejskiej. Jerzy Langer uważa, że prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej popełnił wykroczenie, dlatego radny zawiadomił w tej sprawie dziś prokuraturę.

Zdaniem radnego prezydent Wałbrzycha złamał przepis mówiący o zakazie prowadzenia agitacji wyborczej w wybranych miejscach, tu chodzi o teren urzędu administracji samorządowej.

Sprawa dotyczy ostatniej sesji rady miejskiej, która miała miejsce 29 sierpnia, podczas, której prezydent Roman Szełemej prowadził niedozwoloną prawem agitację wyborczą na rzecz wiceprezydent pani Bielawskiej, jak również na rzecz radnego Piotra Kraczkowskiego. Jest to zakazane kodeksem wyborczym – mówi Jerzy Langer.

REKLAMA

Radny PiS złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Pytany przez naszego reportera o to dlaczego dopiero teraz, po ponad dwóch tygodniach od sesji, przyznał, że sam nie był świadom, że naruszono przepisy kodeksu wyborczego. Sprawą zajął się dopiero wtedy, gdy zwrócono mu na to uwagę.

Sytuacja, o której mówi radny PiS miała miejsca na ostatniej sesji rady miejskiej.

– Jak państwo pewnie świetnie wiedzą, rozpoczęła się kampania wyborcza, chcę zachęcić tą drogą wszystkich wałbrzyszan do zainteresowania się kto reprezentuje naszą wałbrzyską społeczność, jak te programy, które prezentują kandydaci, odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców. Wybory będą odbywały się 15 października, jako samorząd bierzemy w tym oczywiście udział. Zachęcam do brania udziału w wyborach. Zachęcam do frekwencji. Zachęcam do tego, żeby się interesować, bo jest to przecież nasz, i obywatelski obowiązek, ale z punktu widzenia nie tylko przyszłości Polski, przynależności w Unii Europejskiej, demokratycznej Polski, praworządnej, ale również losów samorządu to będą wybory o wszystko. Mamy jasno zdefiniowaną, zdefiniowany podział. Jest tylko, jest strona, która szanuje samorząd, jego niezależność, podmiotowość finansową i kandydatów z tej strony sceny politycznej gorąco rekomenduję, niezależnie od przynależności do takiej czy innej partii. Dzisiaj mamy czas, kiedy samorząd jest gnębiony, pozbawiany środków finansowych. Do tej pory nie otrzymaliśmy całej sumy przyrzeczonej, czy też zapisanej w decyzji ministra finansów, rzeczonych 43 mln złotych. Nie wiemy na czym stoimy. Jest gigantyczna dziura w dofinansowaniu oświaty, wychowania. Naprawdę samorząd jest w tej chwili na etapie walki o przetrwanie. I ci, którzy reprezentują ten samorząd moim zdaniem są znakomitymi osobami do tego, aby reprezentować niezależny, wolny samorząd. Na tej sali są również kandydaci, pan radny Kraczkowski, jest również pani wiceprezydent Sylwia Bielawska. Znam oboje z bardzo dobrej pracy. Szczególnie pani prezydent od pięciu lat towarzyszy mi w najtrudniejszych chwilach. Nie ma lepiej przygotowanego urzędnika do sprawowania funkcji publicznej niż pani prezydent, ale oczywiście każdy ma wybór swobodny i wolny – mówił w czasie sesji prezydent Wałbrzycha.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.PIsarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także