Dodano: 7 czerwca 2024 08:21
Wałbrzych. Potężny dron w rękach strażaków. To jedyne takie urządzenie w strażach na Dolnym Śląsku
Tematy: maciej garczyński straż pożarna wałbrzych
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Matrice 300 RTK to potężny, wyposażony w specjalistyczną kamerę dron, który służy w wałbrzyskiej straży pożarnej. To jedyne takie urządzenie na wyposażeniu dolnośląskich strażaków.
Ten dron to rzeczywiście bestia w porównaniu z tymi, które na co dzień wykorzystują inne jednostki. Wyposażony w dwie potężne baterie, zapewniające ponad godzinę bezpiecznego lotu, i ramiona o ponad metrowej rozpiętości, maszyna ma jedno zadanie: pomóc w zlokalizowaniu źródła ognia lub zaginionych osób.
–Ten dron został wyposażony w profesjonalną kamerę a raczej cały zestaw kamer, bo mamy kamerę normalnego światła widzialnego szerokokątną z zoomem, do tego mamy kamery z noktowizją, czyli możemy w nocy uzyskiwać dobry obraz. Również mamy kamerę termowizyjną wysokiej rozdzielczości, więc w poszukiwaniach w nocy, jak również przy pożarach, jest to bardzo dobry sprzęt. Dodatkowo mamy do tego dalmierz laserowy, który poszerza możliwości tego sprzętu – mówi Maciej Garczyński, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1
W akcji drona można było go oglądać podczas wtorkowych ćwiczeń na S3, jednak prawdziwy chrzest bojowy ma już za sobą.
–Tak, kiedy dron został nam przekazany, już następnego dnia brał udział w działaniach gaśniczych na pożarze lasów w pobliżu góry Borowej – dodaje Maciej Garczyński
Ponieważ to jedyny taki sprzęt na Dolnym Śląsku i zaledwie jeden z kilku w Polsce, wykorzystywany może być w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie całego kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Trwa głosowanie. Taka była frekwencja do południa w Wałbrzychu i regionie
- W regionie mogą pojawić się burze. Ostrzeżenie wydało IMGW
- Wałbrzych. Dzień Dziecka w schronisku dla zwierząt
- Szczawno-Zdrój. Europejskie święto miasta
- Maryla i Mateusz w Studio Dziennik. Co w Wałbrzychu robią niezwykli goście?
- Zaginął 66-letni Henryk Krzaczkowski. Policja prosi o pomoc
Najczęściej czytane
Mężczyzna podpalił się w Wałbrzychu. Dramatyczne sceny na Białym Kamieniu
Wałbrzych. Osiem obiektów ochrony zbiorowej. Ile osób znajdzie w nich schronienie?
Autobusowy kryzys w powiecie. Wałbrzych odciął wsparcie, starostwo reaguje dopłatami do transportu
260 milionów do wydania na termomodernizacje. Czasu na wydanie jest bardzo mało
Dolny Śląsk. Ważne inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową