Dodano: 30 stycznia 2020 10:59
Wałbrzych. Posiadanie plastiku w wyznaczonych miejscach będzie karane. Rada przegłosowała projekt rygorystycznej uchwały
Tematy: śmieci stop plastik wałbrych
Zdecydowaną większością rada miejska w Wałbrzychu przyjęła projekt uchwały zakazującej w wybranych strefach na terenie miasta używania, sprzedaży czy nawet posiadania plastiku jednorazowego. Przepisy zakazują także używania na terenie całego miasta woreczków jednorazowych. Za złamanie przepisów, zgodnie z uchwałą grozi grzywna.
Uchwała mówi o stworzeniu w Wałbrzychu specjalnych Stref bez Plastiku Jednorazowego, które zostaną oznaczone specjalnymi naklejkami. Maja to być obiekty należące do gminy czy podległych miastu instytucji, zatem przepisy dotyczą szkół, bibliotek, Zamku Książ, Starej Kopalni czy budynków urzędu miejskiego. W takich miejscach uchwała zakazuje używania, sprzedaży, użyczania czy nawet posiadania plastiku jednorazowego.
– To jest drobna część naszego miasta, ale pokazująca jak ważne są zmiany i dająca impuls do działań – mówi Roman Szełemej.
Jednocześnie, na terenie całego miasta wprowadzony został zakaz sprzedaży i udostępniania jednorazowych woreczków.
Od 40 – 50 lat na świecie wyprodukowano 9 miliardów ton plastiku – przypominał w czasie sesji prezydent Wałbrzycha. Tylko 30 procent plastiku zostało w tym czasie poddanego recyklingowi. Reszta zalega na wysypiskach, jest zakopywana bądź wrzucana do oceanów.
Prezydent Wałbrzycha przyznał w czasie sesji, że są dziedziny, w których nie można uniknąć plastiku. Chodzi między innymi o produkty wykorzystywane w medycynie. Inne, w tym plastikowe torby można zastąpić. Roman Szełemej zaznaczył, że statystyczny Polak zużywa w ciągu roku 470 toreb plastikowych. Duńczyk zaledwie 7. Zwrócił uwagę także na fakt, że takich śmieci, jak jednorazowe woreczki czy pojemniki po jogurtach to odpady, których dziś nie chce nikt skupować, a miasto nie może ich prowadzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Około 15 tysięcy plastikowych odpadów produkuje rocznie Wałbrzych. To blisko 30 procent wszystkich odpadów pochodzących z miasta. Wałbrzych od grudnia ubiegłego roku ma własną instalację do przetwarzania odpadów. Dzięki niej można odzyskać ze śmieci blisko połowę surowców wtórnych. To wciąż jednak za mało.
Jakich argumentów używa miasto? Uchwała argumentowana jest nie tylko szeregiem przepisów, ale nawet samą Konstytucją. Urzędnicy mówią wprost, że chcą dbać nie tylko o środowisko, ale także o zdrowie mieszkańców miasta.
Po przyjęciu tej uchwały Wałbrzych stał się liderem w walce z jednorazowym plastikiem. Kiedy przepisy wejdą w życie? Miasto chce, aby część dotycząca stref zaczęła obowiązywać od 21 marca, czyli od pierwszego dnia wiosny. Natomiast przepis dotyczący foliówek od września. Tak się stanie, pod warunkiem, że zastrzeżeń co do wałbrzyskich propozycji nie będzie miał wojewoda dolnośląski, który może uchylić przepisy.
Urzędnicy zapewniają, że na początek nie chcą karać za złamanie przepisów, ale będą odpowiednie upomnienia. Ostatecznie osoba może zostać jednak ukarana karą do 500 złotych.

fot. Dziennik Wałbrzych

Od 1 maja na imprezach organizowanych przez Gminę Wałbrzych obowiązywał będzie całkowity zakaz używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Wałbrzych, 29.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Plastikowe odpady opakowaniowe. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Certyfikaty STOP PLASTIK fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
- Szczawno-Zdrój. Muszla koncertowa do remontu
- Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
- To nowa rzeczniczka prasowa Wałbrzycha. Jej poprzedniczka została prezesem Aqua-Zdroju
- Mieszkańcy Świdnicy zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka od września
- Wałbrzych chciał kupić 14 autobusów wodorowych. Przetarg unieważniono
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie