nasz news Wałbrzych. Ponad pół miliona złotych na urzędnicze premie z okazji 30-lecia samorządu

15 czerwca 2020 06:00. Plac Magistracki i Ratusz. Fot. arch. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Premie dla 490 pracowników wałbrzyskiego magistratu wypłacone zostały pod koniec maja przy okazji 30-lecia samorządu. Urzędnicy dostali tysiąc złotych brutto. W sumie w tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel ponad pół miliona złotych.

Urząd zapewnia, że zgodnie z zapisami obowiązującego w magistracie regulaminu wynagrodzeń, prezydent miasta może utworzyć fundusz nagród. Ten może wynieść do trzech procent planowanego funduszu płac na dany rok budżetowy.

Nagrody, jak informuje w odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie rzecznik wałbrzyskiego magistratu, zostały przyznane za zaangażowanie w realizację powierzonych obowiązków służbowych. Zaplanowano je w tegorocznym budżecie,.

Każdy z 490 nagrodzonych pracowników otrzymał 1000 złotych brutto. Pieniądze wypłacono 27 maja przy okazji 30-lecia samorządu. W tym samym czasie wypłacono nagrody pracownikom, którzy byli zaangażowani w utrzymanie pracy urzędu w czasie epidemii. Ich wysokość wyniosła od 2 do 3 tysięcy złotych brutto. W sumie nagrody otrzymało piętnaście osób. Łącznie, w maju, jak informuje nas Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu, kwota przeznaczona na nagrody w maju wyniosła 505 tysięcy złotych.

Magistrat informuje jednocześnie, że po raz ostatni nagrody dla pracowników wypłacane były w 2015 roku, przy okazji 25-lecia samorządu. Nagród i premii od początku swojej kadencji, czyli od 2011 roku nie otrzymał prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Jak jest u innych?

W Dzierżoniowie premie przyznawane są corocznie, w okolicach święta samorządu. W tym roku nagrody trafiły do 122 osób, a ich łączna kwota wyniosła ponad 38 tysięcy złotych. Oznacza to, że średnia nagroda to 320 złotych brutto.

Jak informuje nas rzecznik prasowy tamtejszego magistratu, przyznane nagrody nie są związane z trzydziestoleciem samorządów w Polsce i Dzierżoniów nie planuje dodatkowych nagród związanych z tym jubileuszem.

Nagrody w Dzierżoniowie przyznawane są za roczną pracę, a w tym roku, brano pod uwagę także zaangażowanie pracowników w czasie kryzysu związanego z epidemią.

O nagrody zapytaliśmy także w świdnickim magistracie. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

**

KOMENTARZ REDAKCJI

Sprawa nagród w wałbrzyskim magistracie zbulwersowała kilku naszych czytelników, którzy zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Nie jesteśmy przeciwnikami nagradzania dobrze wykonanej pracy, szczególnie w tak zwanej „budżetówce”, gdzie zarobki nie należą do najwyższych. Przyznanie takich nagród w czasie, gdy Polska zmagała się z epidemią, a wiele osób z niepokojem patrzyło w przyszłość w obawie o swoje miejsce pracy może jednak bulwersować.

Pół miliona złotych przy wydatkach miasta sięgających ponad 980 milionów złotych także wydaje się dość niewielką kwotą. W tym miejscu przypomnimy jednak, że miasto chwaliło się 80 tysięcznymi oszczędnościami przy gaszeniu w nocy ulicznego oświetlenia. Jednocześnie, od końca marca do połowy czerwca deficyt miasta wzrósł w ciągu niespełna trzech miesięcy o 35 milionów złotych i zgodnie z planem ma osiągnąć w tym roku ponad 120 milionów. Choć rozumiemy, że nagrody to wydatek, który był już w budżecie założony na początku roku.

Dodatkowo chcemy przypomnieć, że w wałbrzyskim magistracie nie obniżono pensji w czasie epidemii, ani pracownikom szeregowym, ani kierownikom poszczególnych wydziałów. Obniżono natomiast pensje prezesom miejskich spółek, a jedna z nich wręczyła wypowiedzenia większości swoich pracowników.

Być może warto było poczekać z wypłatą nagród. Być może warto było z nich zrezygnować w geście solidarności z innymi. Być może urzędnicy na nie zasłużyli i wśród wielu naszych czytelników nie wzbudzi ten fakt, żadnych kontrowersji. Ocenę tej sytuacji pozostawiamy Państwu.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 15 czerwca 2020 06:00
`