Dodano: 13 lutego 2024 09:36

Wałbrzych. Ponad pięć tysięcy kopciuchów do likidacji. Uchwała antysmogowa w regionie coraz bliżej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na kilka miesięcy przed wejściem w życie zapisów uchwały antysmugowej zakazującej używania kopciuchów w użyciu pozostaje wciąż kilka tysięcy takich pieców.

Jak powiedział naszemu reporterowi Wiesław Sójka, szef wydziału środowiska i klimatu wałbrzyskiego magistratu, szacuje się, że w Wałbrzychu wciąż ponad 5 tysięcy mieszkań ogrzewanych jest takimi piecami. Miasto nie bardzo ma pomysł na to, jak wyegzekwować zapisy ustawy i namówić mieszkańców do wymiany pieców. Straż miejska nie ma narzędzi do przeprowadzania kontroli, czym mieszkańcy palą w piecach i ogranicza się jedynie do reagowania na zgłoszenia wpływające od innych mieszkańców.

– Staramy się złapać za rękę. Jeśli mamy zgłoszenie, że dymienie jest, wtedy straż miejska tam jedzie i zdarzało się, że przyłapują kogoś środki, których nie wolno spalać – powiedział Wiesław Sójka.

REKLAMA

Sójka podkreśla, że z braku narzędzi egzekucyjnych urzędnikom pozostaje edukacja i namawianie mieszkańców do korzystania z programów dofinansowania wymiany pieców na nowe.

– Chcemy, aby mieszkańcy skorzystali z dotacji – dlatego wspominam o tym, w jaki sposób rozpocząć taką inwestycję: trzeba przyjść do nas, złożyć wniosek i dopiero realizować. Pieniądze są – dodaje Sójka.

Według danych Dolnośląskiego Alarmu Smogowego na całym Dolnym Śląsku do wymiany pozostało ponad 100 tysięcy kopciuchów. Ustawa antysmogowa zakazująca ich używania wchodzi w życie 1 lipca tego roku.

Fot. źródło: Pixabay

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także