Wałbrzych. Policyjne kontrole autobusów

19 czerwca 2024 08:00. fot. DAI

Tematy: 


Na zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem wakacji wracamy do tematu bezpiecznego wyjazdu dzieci na kolonie i obozy młodzieżowe. Dolnośląscy policjanci przypominają, że przed wyjazdem dzieci warto poprosić o kontrolę autobusu, którym podróżują.

Warto i te kontrole przynoszą wymierne skutki. Wałbrzyscy policjanci, z którymi rozmawiałem, twierdzą, że już od co najmniej kilku lat nie zdarzył się wypadek, żeby kontrola autobusu wykazała jakieś nieprawidłowości. Co więcej, policjanci namawiają rodziców i opiekunów do zgłaszania wszystkiego, co wzbudzi ich podejrzenia:

Oczywiście, jeżeli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości, prośmy policjantów o pomoc. No i my jesteśmy od tego, żeby sprawdzić ten stan techniczny, te podstawy i powiedzmy sobie szczerze, no jeżeli my tego nie sprawdzimy, a faktycznie dojdzie do jakiegoś zdarzenia spowodowanego stanem nietrzeźwości kierującego lub usterkami, no to szkoda by było, żeby tak się stało. Lepiej sprawdźmy i zapobiegajmy, aniżeli miałoby dojść do jakiejś tragedii – mówi kom. Marcin Świeży, rzecznik wałbrzyskiej policji, który jednocześnie prosi, żeby chęć kontroli zgłosić odpowiednio wcześniej – dzień, dwa przed wyjazdem.

REKLAMA

Policjanci zrobią to dużo przed planowaną godziną odjazdu. Jeśli jednak cokolwiek wzbudzi podejrzenie, apelują o zgłaszanie tego nawet na kilka minut przed odjazdem.

Jeżeli mamy sytuację, w której widzimy, że kierujący może być w stanie nietrzeźwości, że autokar ma rozbitą szybę lub niesprawne oświetlenie, to wtedy należy wezwać patrol także w tym momencie, bo lepiej, żeby tego autokaru nie dopuścić do dalszej jazdy, aniżeli ten autokar pojechałby z dziećmi, na przykład, na kolonie.

Podczas rutynowej kontroli policjanci sprawdzają stan trzeźwości kierowcy, jego uprawnienia i podstawy stanu technicznego autokaru. Miejsce kontroli może być różne w zależności od miast – w niektórych są specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie podjeżdża autokar, w niektórych policjanci dokonują kontroli już na miejscu odjazdu grupy.

 

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 czerwca 2024 08:00
`