Dodano: 11 grudnia 2021 09:58

Wałbrzych. Policjanci ćwiczyli starcia z kibolami

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Kilkudziesięciu funkcjonariuszy nieetatowych wydziałów prewencji policji  z Wałbrzycha i Świdnicy ćwiczyło na wałbrzyskim stadionie 1000-lecia  zabezpieczenie imprez masowych i starcia z kibicami. Ćwiczenia prowadzone w latach ubiegłych kilka razy w roku dziś, z powodu pandemii, zostały ograniczone do minimum. 

Podczas ćwiczeń policjanci doskonalili umiejętności pod kątem taktyki wejścia  pododdziałów na stadion, rozmieszczenia policjantów czy zabezpieczenia sektora z kibicami przyjezdnymi – tak zwaną izolację zewnętrzną. Zrealizowano też scenariusz przewidujący zamieszki: 

– Tworzenie osłon szyku przed rzucanymi, niebezpiecznymi przedmiotami z sektora, użycie strzelb gładkolufowych, wyparcie kibiców z płyty boiska, oraz przywrócenie zakłócanego porządku publicznego poza obszarem stadionu. – tak poszczególne elementy prowadzonych ćwiczeń opisuje Agnieszka Głowacka-Kijek z wydziału prasowego wałbrzyskiej komendy policji.

REKLAMA

Policjanci podkreślają, że równie ważnym, jak taktyka działań, elementem ćwiczeń stadionowych jest przygotowanie, szczególnie młodych policjantów, do stresu i napięcia, jakie towarzyszą niemal każdej interwencji podczas zabezpieczenia imprez masowych.

– Nigdy nie wiadomo jak zachowa się druga strona, na przykład kibice podczas zabezpieczanego meczu. Podczas takich działań jakikolwiek lęk czy strach musi zejść na drugi plan. Trzeba być skupionym, słuchać rozkazów dowódcy i działać w zespole – dodaje pani rzecznik

Od sierpnia do listopada bieżącego roku niemal dwustu wałbrzyskich i świdnickich policjantów kilkadziesiąt razy brało udział w zabezpieczeniu różnego rodzaju wydarzeń o podwyższonym ryzyku – od imprez sportowych po marsz narodowców we Wrocławiu.   

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także