Dodano: 24 lipca 2023 10:44

Wałbrzych podsumowuje wyniki tegorocznych matur. Było różnie, jest sporo odwołań

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wałbrzyscy urzędnicy i dyrektorzy szkół podsumowali tegoroczne matury. Najgorzej wypadł egzamin z języka polskiego – jest sporo odwołań. Które szkoły wypadły najlepiej, które poradziły sobie słabiej – o to zapytaliśmy Sylwię Bielawską, wiceprezydent Wałbrzycha.

W I i II LO zdawalność 100%, w pozostałych liceach od kilku do kilkunastu procent poprawek, najgorzej w technikach – takie są wyniki tegorocznych matur w Wałbrzychu. Jak powiedziała mi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha odpowiedzialna za edukację to trend powtarzający się regularnie od wielu lat:

Wynika to przede wszystkim ze specyfiki nauczania. W technikach bardziej dzieci i młodzież są jednak nastawione na zdawalność i przygotowanie do tych trudnych egzaminów zawodowych. I to zajmuje głównie ich uwagę i czas. – powiedziała naszemu reporterowi wice prezydent Bielawska.

REKLAMA

Tym, o czym warto powiedzieć w kontekście tegorocznych matur to dość słaby wynik egzaminu z języka polskiego. W wielu szkołach ledwo przekroczono 70% możliwych do uzyskania punktów i to nawet przy znacznie obniżonych przez ministerstwo wymaganiach egzaminacyjnych. Na to jednak zdaniem urzędników, mogły mieć wpływ zmienione kryteria oceniania.

W ramach tych kryteriów oceniania prac z języka polskiego jest na przykład takie kryterium, które mówi o dostosowaniu i prawidłowym wykorzystaniu utworów, na które uczeń się powołuje w trakcie wypracowania, które pisze. Tam jest aż 16 punktów; że wykorzystał dobrze bądź nie dobrze. Jest 16 punktów o charakterze bardzo uznaniowym. I stąd, wiem o tym, jest bardzo wielu maturzystów, którzy się odwołuje, chce zajrzeć do swoich prac. Kiedy im się to udaje, to właśnie kwestionują właśnie w tym zakresie wynik maturalny. – dodaje prezydent Bielawska.

Tegoroczna matura to kolejna z rzędu, która zdawali uczniowie, którzy przez kilkanaście miesięcy przebywali na nauce zdalnej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także