Wałbrzych pod czujnym okiem wielkiego brata. Już za miesiąc start systemu ITS

3 października 2018 11:53. Kamery systemy ITS zamontowane na skrzyżowaniach w Wałbrzychu. Wałbrzych, 25.09.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Orwelowski Wielki Brat na stałe zamieszka w Wałbrzychu. Dzięki niemu ma być bezpieczniej, oszczędniej, bardziej ekologicznie i wygodniej dla mieszkańców. Już za niespełna miesiąc uruchomiony zostanie System Inteligentnego Sterowania Ruchem.

System ITS obejmować ma kilka płaszczyzn funkcjonowania miasta. Jak mówi Ryszard Błażnik, kierownik Centrum Sterowania Ruchem – są to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa kryminalnego. Drugim, wskazywanym przez Błażnika element to ochrona środowiska, na którą wpływ ma mieć upłynnienie ruchu pojazdów, mniej postojów, inteligentnie sterowane nowoczesne oświetlenie oraz nadzór nad siecią wodociągową.

Wszystkie newralgiczne punkty miasta przez 24 godziny na dobę obserwować będzie kilkadziesiąt nowoczesnych kamer, komunikujących się ze znajdującym się w Centrum Sterowania Ruchem systemem.

REKLAMA

– System będzie przekazywał dane do komputera centralnego, gdzie w sytuacjach realnego zagrożenia pozwali odróżnić naturalne zachowanie się pieszych czy samochodów od zachowania nienaturalnego – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora ZDiKUM w Wałbrzychu – Dzięki temu operator systemu, mający podgląd z kilkudziesięciu kamer naraz, dostanie konkretny sygnał o ewentualnym zdarzeniu. Umożliwi to podjęcie szybkiej i dopasowanej do potrzeb reakcji.

Nowoczesny monitoring pozwoli nie tylko na szybką reakcję na zagrożenia. Dzięki aplikacji na smartfony pracownicy Centrum Sterowania Ruchem będą posiadali możliwość komunikacji z mieszkańcami – przekazywania bieżących informacji na temat funkcjonowania miasta – dodaje Ryszard Błażnik – jak na przykład wypadek, kolizja, roboty drogowe czy przewidywane odcięcie wody lub prądu. Będziemy też oczekiwali informacji zwrotnych od mieszkańców o problemach i zagrożeniach.

System uruchomiony ma zostać tuż po 1 listopada.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 października 2018 11:53
`