Wałbrzych. Po używki i alkohol sięgają coraz młodsze dzieci

3 lutego 2020 09:56. Fot. źródło: pixabay

Tematy: 


W Wałbrzychu po alkohol i używki sięgają coraz młodsi ludzie. Zdarzają się przypadki, że pod wpływem były nawet 10-letnie dzieci. Poza tym przemoc rówieśnicza w szkołach, cyberprzemoc, wczesne eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi – oto główne problemy społeczne dzieci i młodzieży, jakie ujawniła przeprowadzona w Wałbrzychu diagnoza społeczna.

Diagnoza przeprowadzona była anonimowo wśród uczniów i rodziców oraz w formie sondy ulicznej. Badania i ich analiza trwały ponad pół roku. Pokazały, że pierwsze eksperymenty z alkoholem i używkami dotyczą co raz młodszej grupy dzieci:

– Problem występuje już wśród dzieci 10-letnich, które z ciekawości, z braku innych zajęć, z braku innej aktywności sięgają po tego papierosa czy alkohol – Mówi Agnieszka Malz, kierownik działu profilaktyki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu – Dlatego bardzo ważnym jest, żeby edukować rodziców i nauczycieli co w takiej sytuacji zrobić. Problem dotyczy również przemocy. Nie tylko diagnoza, ale i nasze wywiady prowadzone w szkołach dowodzą, że problem przemocy występuje na bardzo wysokim poziomie. 

REKLAMA

– Trzeba jasno powiedzieć, że agresja jest była i będzie – powiedziała Magdalena Wierzbicka, pedagog ze szkoły podstawowej nr 28 w Wałbrzychu – Niestety jest jej coraz więcej, bo coraz mniej dzieci rozmawiają ze sobą. Telefon zabiera im tę przestrzeń do komunikowania się. Stąd wychodzą niedomówienia, nieumiejętność rozwiązywania swoich problemów.

Jak podkreślają pracownicy społeczni wyniki diagnozy pokrywają się z podobnymi badaniami prowadzonymi na terenie całego Dolnego śląska:

– Problem dotyczy całego kraju. Przemoc, uzależnienia. Dlatego rolą ekspertów, rolą pedagogów, nauczycieli jest edukować i informować. Dlatego to jest bardzo ważne – wprowadzenie profilaktyki uniwesalnej, czyli tej szeroko rozumianej, żeby uczyć ludzi jak postępować w sytuacji, albo jak zastąpić uzależnienia zupełnie innymi środkami czy technikami. – dodaje Agnieszka Malz. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 lutego 2020 09:56
`