Dodano: 19 października 2021 16:41
Wałbrzych pionierem w walce o środowisko. Miasto jako drugie w kraju tworzy Green City Action Plan
Wałbrzych i Warszawa to dwa miasta w Polsce, które jako pierwsze rozpoczęły tworzenie tak zwanego Green City Acion Planu. Eksperci z całego świata będą podpowiadać samorządowcom, jak zmieniać oba miasta dbając jednocześnie o środowisko i powstrzymując negatywne zmiany. Dokument, specjalna analiza, powinien być gotowy za półtora roku.
W ramach projektu Wałbrzych nie dostaje kasy, a jedynie wsparcie ekspertów i doradztwo specjalistów z całego świata. To oni podpowiedzą na czym warto się skupić w najbliższych latach.
Wałbrzych może korzystać jednocześnie z doświadczeń ponad pięćdziesięciu miast na świecie, które wdrożyły podobne plany. Dokument powinien powstać w ciągu półtora roku. Choć mowa o „zielonym mieście” to projekty nie skupiają się na zieleni, a dotyczą gospodarki ściekami, ścieżek rowerowych, niskiej emisji czy termomodernizacji. Wachlarz zagadnień opracowywanych w ramach raportu jest bardzo szeroki.
Za projektem stoi Tajwan, który finansuje całe przedsięwzięcie. Wałbrzych jest 51 miastem na świecie, które dołączyło do projektu. Wcześniej z takiej pomocy korzystały władze Splitu czy Tirany.
Plan może być pierwszym krokiem do realizacji innowacyjnych projektów, które mają pomóc w ochronie środowiska. Choć tych już dziś nie brakuje w Wałbrzychu. To między innymi fabryka wody, która z pokopalnianych sztolni odzyskuje wodę do picia. Miasto chce także postawić na komunikację miejską, której podstawą są autobusy o napędzie wodorowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
- Szczawno-Zdrój. Muszla koncertowa do remontu
- Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
- To nowa rzeczniczka prasowa Wałbrzycha. Jej poprzedniczka została prezesem Aqua-Zdroju
- Mieszkańcy Świdnicy zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka od września
- Wałbrzych chciał kupić 14 autobusów wodorowych. Przetarg unieważniono
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie