Dodano: 19 października 2021 16:41
Wałbrzych pionierem w walce o środowisko. Miasto jako drugie w kraju tworzy Green City Action Plan
Wałbrzych i Warszawa to dwa miasta w Polsce, które jako pierwsze rozpoczęły tworzenie tak zwanego Green City Acion Planu. Eksperci z całego świata będą podpowiadać samorządowcom, jak zmieniać oba miasta dbając jednocześnie o środowisko i powstrzymując negatywne zmiany. Dokument, specjalna analiza, powinien być gotowy za półtora roku.
W ramach projektu Wałbrzych nie dostaje kasy, a jedynie wsparcie ekspertów i doradztwo specjalistów z całego świata. To oni podpowiedzą na czym warto się skupić w najbliższych latach.
Wałbrzych może korzystać jednocześnie z doświadczeń ponad pięćdziesięciu miast na świecie, które wdrożyły podobne plany. Dokument powinien powstać w ciągu półtora roku. Choć mowa o „zielonym mieście” to projekty nie skupiają się na zieleni, a dotyczą gospodarki ściekami, ścieżek rowerowych, niskiej emisji czy termomodernizacji. Wachlarz zagadnień opracowywanych w ramach raportu jest bardzo szeroki.
Za projektem stoi Tajwan, który finansuje całe przedsięwzięcie. Wałbrzych jest 51 miastem na świecie, które dołączyło do projektu. Wcześniej z takiej pomocy korzystały władze Splitu czy Tirany.
Plan może być pierwszym krokiem do realizacji innowacyjnych projektów, które mają pomóc w ochronie środowiska. Choć tych już dziś nie brakuje w Wałbrzychu. To między innymi fabryka wody, która z pokopalnianych sztolni odzyskuje wodę do picia. Miasto chce także postawić na komunikację miejską, której podstawą są autobusy o napędzie wodorowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
- Szczawno-Zdrój. Muszla koncertowa do remontu
- Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
- To nowa rzeczniczka prasowa Wałbrzycha. Jej poprzedniczka została prezesem Aqua-Zdroju
- Mieszkańcy Świdnicy zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka od września
- Wałbrzych chciał kupić 14 autobusów wodorowych. Przetarg unieważniono
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Zatrzymany za uwięzienie i gwałt. Ofiara uciekła po kilku dniach gehenny
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie