Dodano: 25 kwietnia 2021 12:27
Wałbrzych. Pasjonaci historii posprzątali okolice Mauzoleum na Nowym Mieście. W czasie prac odsłonili frontową ścianę
Tematy: dolnośląsie dolny śląsk historia informacje z wałbrzycha mauzoleum mauzoleum na nowym mieście wałbrzych wiadomości z wałbrzycha
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Akcję, której celem jest odczarowanie mitów krążących wokół unikatowego obiektu na Nowym Mieście pasjonaci historii rozpoczęli półtora roku temu. Zaapelowali wówczas do władz Wałbrzycha o powstrzymanie postępującej degradacji Mauzoleum i zapowiedzieli akcję sprzątania terenu wokół zabytku. Słowa właśnie dotrzymali.
Całość to inicjatywa grupa osób, osób, którym zależało, aby przypomnieć, jaką unikalną budowlę ma Wałbrzych. W akcji uczestniczyli między innymi Piotr Koper, znany w Wałbrzychu pasjonat i eksplorator, Andżelika Babula z Fundacji Anna, która podobne obiekty odkrywała i restaurowała czy Krzysztof Krzyżanowski, dziennikarz i eksplorator, który wielokrotnie pisał o wałbrzyskim Mauzoleum.
– Obiekt stoi w środku miasta, można powiedzieć. Był mocno zarośnięty. Równamy teren przed Mauzoleum, wycięliśmy krzaki, samosiejki. Odsłoniła się fasada Mauzoleum. To jest budowla wyglądająca monumentalnie – mówi Krzysztof Krzyżanowski.
REKLAMA
Budowa Mauzoleum na Nowym Mieście rozpoczęła się w 1936 roku. Trwała dwa lata. To unikalny obiekt w skali kraju. To pozorny grobowiec poświęcony ofiarom I wojny światowej, górnikom, ale także pamięci członkom ruchu narodowo-socjalistycznego.
– To jest ta część historii tego obiektu, która nie dla wszystkich jest wygodna, my jesteśmy tego świadomi, ale staramy się ten obiekt odczarować. Ni to zamek, ni to gród warowny w środku miasta. Moim zdaniem powinien być atrakcją turystyczną – dodaje Krzyżanowski.
Prace prowadzone były za zgodą miasta. Poinformowany został o nich także konserwator zabytków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Awanturował się w autobusie i spoliczkował kierowcę. Mieszkaniec Głuszycy ma już zarzuty
- Nowy most powstanie Stroniu Śląskim
- Będzie remont tunelu kolejowego na trasie do Czech. Mają nią jeździć pociągi do Hradca Králové
- Piaskowa Góra. Zderzenie na łączniku z obwodnicą. Są utrudnienia
- Nowe zasady Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Niby łatwiej, ale pułapek nie brakuje
- Wałbrzych. Radni i parlamentarzyści PiS chcą odpowiedzi w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Zmiana organizacji ruchu na nowo budowanym rondzie
W najbliższy weekend w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Festiwal Roślin
Jastrzębia Perć w Głuszycy zniszczona przez wandali. Poszukiwani świadkowie
Wałbrzych. Podpisano umowę na remont zabytkowej kamienicy
Dobra wiadomość dla turystów. Wieża na Chełmcu znów czynna i bezpłatna