Dodano: 25 kwietnia 2021 12:27
Wałbrzych. Pasjonaci historii posprzątali okolice Mauzoleum na Nowym Mieście. W czasie prac odsłonili frontową ścianę
Tematy: dolnośląsie dolny śląsk historia informacje z wałbrzycha mauzoleum mauzoleum na nowym mieście wałbrzych wiadomości z wałbrzycha
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Akcję, której celem jest odczarowanie mitów krążących wokół unikatowego obiektu na Nowym Mieście pasjonaci historii rozpoczęli półtora roku temu. Zaapelowali wówczas do władz Wałbrzycha o powstrzymanie postępującej degradacji Mauzoleum i zapowiedzieli akcję sprzątania terenu wokół zabytku. Słowa właśnie dotrzymali.
Całość to inicjatywa grupa osób, osób, którym zależało, aby przypomnieć, jaką unikalną budowlę ma Wałbrzych. W akcji uczestniczyli między innymi Piotr Koper, znany w Wałbrzychu pasjonat i eksplorator, Andżelika Babula z Fundacji Anna, która podobne obiekty odkrywała i restaurowała czy Krzysztof Krzyżanowski, dziennikarz i eksplorator, który wielokrotnie pisał o wałbrzyskim Mauzoleum.
– Obiekt stoi w środku miasta, można powiedzieć. Był mocno zarośnięty. Równamy teren przed Mauzoleum, wycięliśmy krzaki, samosiejki. Odsłoniła się fasada Mauzoleum. To jest budowla wyglądająca monumentalnie – mówi Krzysztof Krzyżanowski.
Budowa Mauzoleum na Nowym Mieście rozpoczęła się w 1936 roku. Trwała dwa lata. To unikalny obiekt w skali kraju. To pozorny grobowiec poświęcony ofiarom I wojny światowej, górnikom, ale także pamięci członkom ruchu narodowo-socjalistycznego.
– To jest ta część historii tego obiektu, która nie dla wszystkich jest wygodna, my jesteśmy tego świadomi, ale staramy się ten obiekt odczarować. Ni to zamek, ni to gród warowny w środku miasta. Moim zdaniem powinien być atrakcją turystyczną – dodaje Krzyżanowski.
Prace prowadzone były za zgodą miasta. Poinformowany został o nich także konserwator zabytków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- „Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje”
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
- Absolutorium dla Zarządu Powiatu. Radni ocenili budżet
- Oficjalnie ruszyły wakacje! Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju już zaprasza
- Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie