Wałbrzych oszczędził miliony… dzięki internetowej aukcji!

8 maja 2019 20:45. Kosz na śmieci. Fot. ilustracyjna. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To był pierwszy, tak duży przetarg prowadzony w całości w sposób elektroniczny. Mowa o procedurze, w której Wałbrzych wyłonił firmę zajmującą się wywożeniem śmieci. Dzięki specjalnej, internetowej aukcji udało się oszczędzić blisko 14 milionów złotych! Jak to możliwe? Wyjaśniamy.

Przetarg dotyczył zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Wałbrzycha przez dwa najbliższe lata. Pierwszy etap zakończył się w połowie kwietnia.

W tym przetargu, jak wiemy, cztery firmy złożyły swoje oferty. Najniższą ofertę na oba sektory miasta Wałbrzycha, bo przypomnę Wałbrzych jest podzielony na sektor I, czyli północ, to Podzamcze i Piaskowa Góra, i pozostałe dzielnice, najniższą ofertę złożyło konsorcjum firmy Alba Dolny Śląsk. Potem nastąpiła dogrywka, która  była realizowana za pomocą aukcji internetowej – tłumaczy Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego magistratu.

REKLAMA

To właśnie dzięki temu etapowi udało się zaoszczędzić miliony. Każda z czterech firm, na tym etapie, mogła obniżać swoją ofertę, tak aby wygrać. Alba Dolny Śląsk zeszła z kwoty ponad 14 milionów złotych na ponad 7 milionów złotych, jeżeli chodzi o przetarg na odbiór śmieci w I sektorze. Miliony zaoszczędzono także na II sektorze, tu pierwotna oferta opiewała na 16,5 miliona złotych, ostatecznie konsorcjum zaproponowało 10 mln.

W przypadku I sektora z tego co pamiętam było 15 dogrywek. Każda firma miała możliwość, na poszczególnych elementach przetargu, obniżać cenę, czyli na przykład za wywóz śmieci niesegregowanych jest pewna cena, którą mogą obniżać. Do minuty przed końcem aukcji trzeba zrobić krok, później aukcja przedłuża się o pięć minut. Tu potrzeba było 15 – 18 takich dogrywek, aby ta aukcja się zakończyła – dodaje Szewczak.

Na oszczędności miasta mogą skorzystać także mieszkańcy. Pojawiały się obawy, że po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu na wywóz śmieci mogą wzrosnąć opłaty, które ponosi każdy z nas, po takim rozstrzygnięciu wszystko wskazuje jednak na to, że tak się nie stanie.

Obecnie oferty są sprawdzane, trwa analiza dokumentacji, pozostali uczestnicy przetargu mają także czas na składanie odwołań.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 maja 2019 20:45
`