Dodano: 1 października 2021 13:29

Wałbrzych. Od dziś dzwoniąc na numer alarmowy 998 połączenie uzyskamy z … Wrocławiem albo gdzieś z Polską

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Od piątku mieszkańcy Wałbrzycha dzwoniąc na numer alarmowy 998 do straży pożarnej połączenie uzyskają z Wrocławiem i pracownikiem centrum powiadamiania ratunkowego. Co to oznacza dla mieszkańców i dlaczego ułatwienie może okazać się sporym utrudnieniem pytał strażaków Jacek Zych

Rzeczywiście. strażacy to po  policji druga formacja, która została odcięta od kontaktu z mieszkańcami. Od dziś dzwoniąc na numer 998 zamiast z dyżurnym starży pożarnej zostaniemy przekierowani na linię 112 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu i dopiero stamtąd informacja trafia do służb.

– Nasze, te wcześniejsze numery – 998 i 997 one będą przełączone, czy już w zasadzie są, do numeru 112 gdzie odbierze dyspozytor Centrum Powiadamiania Ratunkowego – powiedział nam st. kapitan Tomasz Kwiatkowski z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu

REKLAMA

Pamiętać należy, że w przypadku dużego obciążenia linii ratunkowej we Wrocławiu przekierowani możemy zostać nawet do Gdańska. Dlatego zgłaszając zdarzenie pamiętać należy o bardzo precyzyjnym podaniu jego miejsca bez używania nazw zwyczajowych i potocznych. Usłyszeć możemy też z pozoru dziwne i zaskakujące pytania:

– Do tej pory u nas, jeśli chodzi o straż pożarną, wszelkie telefony na 998 odbierali dyżurni na Podzamczu. Oni przede wszystkim dobrze znali rejon, wiedzieli z jakiego miejsca się dzwoni, o jakim mówi. W chwili obecnej może odebrać ten tel. nawet osoba z drugiego końca Polski więc jeżeli odbierze będzie wypytywała o województwo, powiat miasto. I to będzie całkowicie inna osoba i miejsce niż nasz tutaj dyżurny – wyjaśnia kpt Kwiatkowski.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Stanowisko kierowania JRG 2 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu fot. A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Stanowisko kierowania JRG 2 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu fot. A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Stanowisko kierowania JRG 2 Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu fot. A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także