Dodano: 5 lutego 2024 08:00

Wałbrzych. Nowi strażacy potrzebni od zaraz

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wałbrzyska straż pożarna ogłasza nabór do pracy. Po odejściu na emeryturę kilku strażaków w wałbrzyskiej komendzie pojawiło się aż pięć wakatów. Jakie cechy powinny wyróżniać kandydata na strażaka?

Najważniejszy i główny nacisk podczas rekrutacji kładziony jest na sprawność fizyczną – to w straży pożarnej wciąż cecha absolutnie niezbędna. Wynik testu sprawności fizycznego to bardzo ważny czynnik decydujący o przyjęciu, ale oczywiście nie jedyny.

Wymagane są również wcześniejsze szkolenia, bo pewne elementy, które zawierają się w dokumentach składanych przez potencjalnych kandydatów do służby, już wykazują zainteresowanie ratownictwem. Mają oni na starcie pewne punkty preferencyjne związane z tym, że mają kategorię prawa jazdy C, są czynnymi strażakami Ochotniczych Straży Pożarnych, czy są już dodatkowo wyszkoleni – te predyspozycje są preferowane w służbie – mówi komendant straży Paweł Kaliński

REKLAMA

To oczywiście tylko pierwszy etap rekrutacji – przed przyszłymi strażakami jeszcze rozmowy kwalifikacyjne i szereg testów, w tym testy sprawdzające ich kondycję psychiczną:

Czy jest odporny? Czy jest komunikatywny? Czy jest zdolny do pełnienia tej służby? –  dodaje komendant.

Straż pożarna to od lat służba mundurowa, ciesząca się największym zaufaniem społecznym. Statystyki mówią, że zdecydowana większość interwencji straży pożarnej to tak zwane izolowane zdarzenia medyczne i wyjazdy ratownicze. Gaszenie pożarów od lat pozostaje na kolejnych pozycjach.

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Cwiczenia Państwowej Straży Pożarnej na Starej Kopalni fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Cwiczenia Państwowej Straży Pożarnej na Starej Kopalni fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

straz

Straż Pożarna fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Straż Pożarna fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Akcja Straży Pozarnej na biedaszybach. W akcj biora udział psy ratownicze. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Przekazanie samochodów pożarniczych dla strażaków PSP i OSP z Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także