Wałbrzych. Nawet 15 tysięcy osób zagrożonych niedogrzaniem. Prezydent zapowiada program wsparcia, ale prosi o pomoc

31 sierpnia 2022 11:48. Osoby bezdomne. Fot. ilustracyjna

Tematy: 


 

Nawet 15 tysięcy mieszkańców Wałbrzycha może być zagrożonym niedogrzaniem lub wychłodzeniem mieszkania w czasie nadchodzącej zimy – szacują urzędnicy. Miasto przygotowuje dla nich specjalny program pomocowy. Sprawdziliśmy, na czym polega i kto będzie mógł skorzystać z programu.

Osoby zagrożone to przede wszystkim część mieszkańców uboższych, południowych dzielnic miasta, ale nie tylko. To seniorzy, osoby chore, bezrobotne, słabo zarabiające – jednym słowem wszyscy, który nie będzie stać albo na opłacenie rachunków za ogrzewanie i energię, albo na zakup węgla. Program, którego szczegóły poznać mamy pod koniec września ruszyć ma 1 października. To wtedy uruchomiona zostanie infolinia, na ktorej będzie można zgłaszać osoby zagrożone wychłodzeniem czy niedogrzaniem mieszkań. W całym mieście utworzonych zostanie 26 punktów wsparcia dla takich osób.

– Będą to punkty takie jak biblioteki, instytucje miejskie, domy seniora, kluby seniora, domy dziennego pobytu seniora, rady wspólnot samorządowych – wylicza prezydent Wałbrzycha.

W takim punkcie mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli spędzić, niezależnie od wieku, pod opieką osoby tam pracującej, tyle czasu, ile będą potrzebowali. Do dyspozycji poza telewizją, lekturą oferowane będą dla nich zajęcia aktywujące oraz drobne posiłki

– Bierzemy również pod uwagę możliwość pomocy dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się – po prostu przywiezienie i odwiezienie z pomocą naszych służb: czyli straży miejskiej, pracowników MOPS-u, pracowników urzędu. 

Prezydent przyznaje, że sami urzędnicy nie będą w stanie udźwignąć ciężaru zadań. Podobnie jak w czasie pandemii czy kryzysu uchodźczego z początku wojny w Ukrainie prezydent  apeluje o pomoc do wolontariuszy, organizacji pozarządowych i rad wspólnot samorządowych.

Dodano: 31 sierpnia 2022 11:48
 • D pisze:

  Tych skur*wysynów z PiSu wyje*bać w kosmos z daleka od ludzi. Żeby już więcej nikogo niekrzywdzili. Darmozjady pier*doline.
  Ludzie wychłodzeni i niedożywieni będą umierać na choroby i wyniszczenia organizmu.

 • Oka pisze:

  Kurwa juz czas wyjsc wpierdolic wladzy zrobić porzadek na co ku…. czekamy

 • Mira pisze:

  Myślę że w październiku ludzie ruszą na ulice , bo teraz jeszcze mają jakieś oszczędności , które niestety topnieją w zastraszającym tempie

 • Kasia pisze:

  Oszołomy inflacja jest na całym świecie nie tylko w Wałbrzychu ludzie niektórzy nie będą mieli się czym ogrzać mnie też nie stać na taki drogi węgiel ale nie oskarżam nikogo .Wy to tylko jak wam w dupach źle to wszystko spędzacie na rząd obojętnie jaki by był do Tuska zgłoście się będziecie mieli lepiej

 • Olo pisze:

  Pisowski szur wyzywa innych od oszołomów… I zgłoszą się ludzie do Tuska, bo widzą jak twoi idole z PiSu gnoja ten kraj. Cała Europa kupowała tani węgiel z Rosji do sierpnia, tylko ci debile embargo wprowadzili w kwietniu. Masz wyjątkowo zaburzone postrzeganie otaczającej cię rzeczywistości, skoro tego nie widzisz i nie rozumiesz. Ale powiedział Kaczyński, że nikt wam nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe jest białe. Idealnie to podsumowuje możliwości intelektualne takich jak ty.

 • Michał pisze:

  Przestańcie pisać mową nienawiści, opamiętajcie się.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `