Wałbrzych. Nadzór budowlany już kilkanaście miesięcy temu nakazał naprawę ulicy Ogrodowej. Ulica do dziś straszy

4 kwietnia 2024 13:20. Ulica Ogrodowa Wałbrzych fot. A. Pisarska/Dziennik Wałbrzych
To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Osiemnaście miesięcy temu, we wrześniu 2022 roku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wałbrzychu wydał decyzję nakazującą gminie Wałbrzych naprawę bądź wymianę uszkodzonych elementów drogi. Do dziś ulica Ogrodowa to jedna z najgorszych dróg w mieście. W swojej decyzji nadzór budowlany zaznaczył, że prace mają być wykonane do końca października tego roku. Miasto tłumaczy, że nie ma pieniędzy na remont i wskazuje na zaniechania rządu poprzedniej koalicji.

Okazuje się, że Zarząd Dróg Komunikacji I Utrzymania Miasta nie jest w stanie wskazać przewidywanego terminu rozpoczęcia naprawy drogi. W budżecie na ten rok nie ma także zapisów dotyczących finansowania inwestycji, polegającej na remoncie ulicy Ogrodowej. Na te dwa elementy zwrócił uwagę mieszkaniec Wałbrzycha, który o remont ulicy Ogrodowej zapytał urzędników.

Mieszkaniec w petycji do miasta pyta, czy gmina Wałbrzych zamierza w terminie, czyli do końca października tego roku, wyremontować ulicę Ogrodową. Pyta także o to, kto odpowiada za remont drogi, jakie grożą kary za niewykonanie decyzji nadzoru budowlanego i czy gmina Wałbrzych w ogóle jest zainteresowana naprawą ulicy Ogrodowej.

REKLAMA

Miasto odpowiedziało na petycję mieszkańca, a pod dokumentem podpisał się sam prezydent, Roman Szełemej. W odpowiedzi czytamy, że gmina szuka pieniędzy na remont ulicy Ogrodowej i widzi potrzebę remontu, dlatego już dwa lata temu przygotowano dokumentację. Koszt remontu ulicy Ogrodowej szacowany jest nawet na trzynaście milionów złotych.

Prezydent Wałbrzycha, który prawdopodobnie jest autorem odpowiedzi, to jego podpis znajduje się pod pismem, tłumaczy jednak, że ze względu na „ogromną skalę potrzeb w wydatkach bieżących” konieczne było wprowadzenie kolejności w realizacji spraw „pilnych i ważnych”. Pada jednocześnie zapewnienie, że jeszcze w tym roku uda się uzyskać na remont pieniądze ze środków unijnych. Jak urząd odpowiedział na pytanie dotyczące niedotrzymania terminu i ewentualnych konsekwencji?

Odpowiadając na Pana pytanie w przedmiocie ewentualnego niedotrzymania przez Gminę terminu remontu drogi informuję, że zaniechania Rządu poprzedniej koalicji doprowadziły do prawie dwuletniego opóźnienia w realizacji projektów z tzw. KPO, gdzie składaliśmy już dwukrotnie wnioski o finansowanie remontu, a właściwie budowy od nowa ulicy Ogrodowej – czytamy w piśmie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 kwietnia 2024 13:20
`