Dodano: 27 lutego 2020 08:26

Wałbrzych na europejskiej liście funduszu Just Transition. Wyjaśniamy co to znaczy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wałbrzych jako jeden z dziewięciu regionów w Polsce został włączony do europejskiego programu Just Transition – Sprawiedliwej Transformacji. To otwiera regionowi szansę na pozyskanie pieniędzy w nowej, unijnej perspektywie finansowej. – To ogromny sukces projektu Sudety 2030, jaki od kilku lat przygotowujemy właśnie z tą myślą – powiedział w rozmowie z Dziennikiem prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

– Jesteśmy prawdopodobnie jedynym regionem w Polsce, który ma już przyjętą strategię, zarówno przez rady gmin, ale również wysłaną do Brukseli, wysłaną do Ministerstwa. Teraz kończymy listę projektów, Nikt nie jest tak zaawansowany jak my i to jest wielka nasza przewaga – powiedział o projekcie Sudety 2030 Prezydent Szełemej.

Just Transition to szansa dla południa Dolnego Śląska na dalszy, dynamiczny rozwój, pomimo dramatycznego zmniejszenia środków płynących do regionu z Europejskiego Funduszu Spójności.

REKLAMA

– Mówiliśmy o tym przynajmniej od dwóch, trzech lat zawiązując właśnie porozumienie Sudety 2030, że my jako gorzej rozwijająca się część Dolnego Śląska powinniśmy być trochę inaczej traktowani w tej w tej nowej Polityce Spójności, czyli powinniśmy mieć nie mniejsze, a być może i większe niż do tej pory, żeby ten dystans nadrobić. 

Fundusz Sprawiedliwej transformacji zastąpić ma częściowo fundusz Europejskiej Polityki spójności, z którego na Dolny Śląsk, w związku z przekroczeniem, głównie w zagłębiu miedziowym i samym Wrocławiu 75% unijnego PKB na głowę mieszkańca, do regionu spłynie nieporównywalnie mniej pieniędzy niż dotychczas.

– Trzeba powiedzieć, że pojawiają się zupełnie nowe obszary, nowe wyzwania, które Pani Przewodnicząca Komisji Ursuna van der Layen wyraźnie wskazała, jest to tzw Zielony Ład, czyli ogromne działania, które mają ograniczyć skutki katastrofy klimatycznej, do której się jako mieszkańcy naszej planety przyczyniliśmy. Elementem tego zielonego ładu, tego Green Dealu w Europie jest właśnie ten Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma pomagać krajom, żeby dość łagodnie, chociaż w miarę szybko, odejść od modelu gospodarki opartej na węglu. 

Na liście poza Wałbrzychem znalazły się miasta Górnego Śląska, oraz Konin. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wynieść 7,5 miliarda euro, dla Polski przewidziano 2 miliardy euro. Po raz pierwszy Komisja Europejska opublikowała listę regionów i podregionów, które mają dostać pomoc z funduszu.

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wałbrzych z lotu ptaka. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także