Wałbrzych może odzyskać miliony wydanych już złotych. Wszystko zależy od decyzji rządu

24 czerwca 2024 13:52. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich zaapelowali o możliwość zaliczenia w ramach KPO niektórych wydatków poniesionych w latach poprzednich. W samym tylko Wałbrzychu to kilkanaście milionów złotych do odzyskania.

Jak powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który został ponownie wybrany do zarządu Związku Miast Polskich, pomysł nie jest nowy. O możliwość odliczenia wydatków mieszczących się w ramach ustalonych dla Krajowego Funduszu Odbudowy samorządowcy apelują od dawna. Wszystko przez przeciągające się przez wiele miesięcy odblokowanie pieniędzy z KPO.

Apelowaliśmy o możliwość takiego mechanizmu refinansowania, czyli zapłaty za inwestycje, które się ogólnie mieszczą w tę nową rewizję KPO, która zakłada bardzo duży, umownie mówiąc, worek inwestycji proekologicznych. Można je interpretować w ten sposób, że właśnie każda inwestycja, nie wiem, system ogrzewania i podobne, da się sfinansować – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

REKLAMA

Prezydent Szełemej szacuje, że w samym tylko Wałbrzychu takich inwestycji, możliwych do zaliczenia w ramach KPO, można wyliczyć na kilkanaście milionów złotych. A to już bardzo znacząca kwota w budżecie miasta.

– Trudno w tej chwili jednoznacznie określić, co by się wpasowywało, bo musielibyśmy znać te kryteria. Na przykład nasz wkład własny w różnego rodzaju inwestycje, takie jak budowa mini parków albo parków zieleni, albo choćby Park Sybiraków, i tak dalej, czyli takich, w których ponieśliśmy nasze nakłady w wysokości wielu milionów złotych, łącznie z na przykład środkami zewnętrznymi z Polskiego Ładu albo z innych projektów – mówi Roman Szełemej.

Polska czekała na pieniądze ponad dwa lata. Proces rozpoczął się w maju 2021 roku. Pieniądze zostały jednak zablokowane przez Komisję Europejską z powodu obaw dotyczących praworządności i niezależności sądownictwa. W lipcu 2023 roku Komisja Europejska zatwierdziła polski KPO, a pierwsze wypłaty miały miejsce pod koniec 2023 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 czerwca 2024 13:52
`