Wałbrzych. Kłopoty z ukraińskimi uczniami. W szkołach jest ich blisko pół tysiąca

22 września 2022 07:08. Dzieci z Ukrainy uczą się języka polskiego. Fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Tematy: 


Wałbrzych ma kłopot z uczniami z Ukrainy. Ich liczba w szkołach zmienia się z dnia na dzień. Bywa, że rodzice zgłaszają dzieci do szkoły już po rozpoczęciu roku szkolnego. Zdarza, że się dzieci zaledwie po kilku dniach rezygnują z nauki.
Kłopoty z ukraińskimi uczniami wynikają przede wszystkim z niepewnej sytuacji w Ukrainie oraz początkiem, o czym coraz głośniej mówią urzędnicy, kolejnej fali uchodźców, przyjeżdżających do Wałbrzycha z ogarniętych wojną terenów. Ich dzieci idą do szkoły, ale nie zawsze radzą sobie z nauką i językiem.
– Wielu uczniów ukraińskich, którzy podjęli naukę i przyszli w pierwszych dniach września do naszych szkół, teraz na przykład powiadamia nas, że przejdą na naukę online i pozostaną w ukraińskim systemie kształcenia. Bardzo wiele osób przychodzi i chce się dopisać, ponieważ dopiero od niedawna przebywa w naszym mieście – mówi wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska.
W Wałbrzychu dla około 500 dzieci ukraińskich uchodźców przygotowano dwa oddziały przygotowawcze. Większość z dzieci, które rozpoczęły naukę w wałbrzyskich szkołach trafiło do klas ze swoimi polskimi rówieśnikami.
– Narazie to nam zabezpiecza potrzeby, natomiast większość dzieci, właśnie w związku z tym ze to były dzieci, które już w tamtym roku chodziły do oddziału przygotowawczego i w tym roku zdecydowały się na podjecie nauki w normalnych oddziałach do klas, których zostały przypisane w ten sposób właśnie pozostaje w tym systemie nauczania – mówi prezydent Sylwia Bielawska.
Wałbrzyscy urzędnicy przygotowują się do przyjęcia kolejnej fali uchodźców. Już dziś mówi się o tym, że do Wałbrzycha, przed zimą, może ponownie przyjechać nawet 2 tysiące uciekinierów z Ukrainy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 września 2022 07:08
`