Dodano: 17 lipca 2024 09:04
Wałbrzych. Kilkaset mieszkań poza zarządem i kontrolą gminy. Miasto rozpoczęło rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń
Tematy: roman szełemej spółka restrukturyzacji kopalń
Wałbrzych po raz kolejny rozpoczął rozmowy ze spółką restrukturyzacji kopalń na temat gospodarowania nieruchomościami pozostającymi w Wałbrzychu pod zarządem spółki. To kolejna próba uregulowania spraw, mających swój początek jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku.
Pod zarządem mającej swoją siedzibę na Górnym Śląsku Spółki Restrukturyzacji Kopalń pozostaje kilkadziesiąt budynków i całkiem spory teren, należący niegdyś do wałbrzyskich kopalń. Dziś to opuszczone tereny i chylące się ku upadkowi budynki, zamieszkiwane przez ponad setkę rodzin. Wiele z tych budynków, nieremontowanych od dziesięcioleci, nadaje się już wyłącznie do wyburzenia. Jak powiedział naszemu reporterowi prezydent Wałbrzycha roman Szełemej do tej pory rozmowy o uregulowaniu zasad zarządzania tymi nieruchomościami względnie przejęcia ich przez gminę szły raczej trudno.
– Ja po prostu wystąpiłem z inicjatywą, jako prezydent miasta, że my chcemy tym mieszkańcom po prostu poprawić los. To oznacza bardzo poważną dyskusję ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, co robić z budynkami, w którym mieszkają zwykle byli pracownicy kopalń, koksowni, zakładów górniczych – powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej dodając, że po zmianie władz spółki rozmowy ruszyły z miejsca. Jak trudny jest to temat może świadczyć fakt, że dziś nawet nie do końca wiadomo, jaka jest dokładnie skala problemu:
– No to jest jedno z dobrych pytań. My nie mamy żadnej wiedzy na ten temat, bo nie zarządzamy tym mieszkaniami. Nie pobieramy opłat. Po prostu nas tam w ogóle nie ma. To jest jeden z paradoksów takiej takiej sytuacji. Uzyskaliśmy wstępne szacunki po mojej wizycie i po moich dwukrotnych rozmowach w spółce Restrukturyzacji Kopalń. Przyjechała delegacja, która rozpoczęła z nami konstruktywne rozmowy. Otrzymaliśmy dosłownie tydzień temu, może dwa tygodnie temu, pierwsze jakiekolwiek w ogóle zestawienie lokali w budynkach, w których właścicielem jest albo całkowitym albo częściowym, bo to są też wspólnoty, spółka Restrukturyzacji Kopalń. Mówimy o, tak ogólnie mówiąc, kilkuset mieszkańcach.
Chociaż, jak powiedział mi prezydent Wałbrzycha, rozmowy ze spółką po raz pierwszy od kilkunastu lat nabrały charakteru konstruktywnego dialogu, wciąż nie wiadomo jaki los czeka chylące się ku upadkowi budynki i ich lokatorów.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana