Wałbrzych. Kilkadziesiąt kamienic do rozbiórki

2 lipca 2024 10:57. fot. DAI

Tematy: 


W Wałbrzychu jest nawet 80 kamienic do wyburzenia. To budynki w dramatycznym stanie technicznym, zamieszkałe jednak przez lokatorów. Dla tych rodzin potrzebne są mieszkania, a to inwestycje na dziesiątki milionów złotych.

Lista kamienic do wyburzenia w Wałbrzychu jest bardzo długa. W większości to pokłosie pokopalnianej przeszłości miasta. Budynki uszkodzone przez szkody górnicze nie nadają się do remontu. Stoją najczęściej w starych, południowych dzielnicach miasta.

Burzymy na Podgórzu, na Sobiecinie, a tak naprawdę otwiera nam się duży zakres do wyburzenia na Białym Kamieniu, praktycznie cała ulica Dąbrowskiego, dużo budynków przy ulicy Andersa. Chcielibyśmy się tą dzielnicą kompleksowo zająć być może na przełomie roku, być może w przyszłym roku, żeby wszystko, co powinno być wyburzone, wyburzyć – powiedział odpowiedzialny za sprawy inwestycyjne wiceprezydent Wałbrzycha, Kacper Nogajczyk.

REKLAMA

Tymczasem rocznie z panoramy miasta znika kilkanaście kamienic – od niewielkich, wolnostojących, zaledwie dwukondygnacyjnych budyneczków do wypełniających pierzeje głównych ulic miasta, czteropiętrowych kamienic.

– Im większy budynek, tym większy budżet nam pochłania. A przypomnę, że taki malutki budyneczek jak przy ulicy Pocztowej to jest kwota 100-150 tysięcy złotych, większe budynki kilkunastu lokatorowe to jest kwota rzędu 300-350 tysięcy złotych za rozbiórkę – mówi wiceprezydent.

I te 300 tysięcy to dopiero początek wydatków. Lokatorom wysiedlonym z wyburzanych budynków trzeba zapewnić mieszkanie. Dziś lista osób oczekujących na mieszkanie w Wałbrzychu to około 150 rodzin.

fot. DAI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 lipca 2024 10:57
`